W ciągu ostatnich kilku lat ogromną popularnością cieszą się domowe instalacje fotowoltaiczne. Rozwój technologii i rosnąca świadomość ekologiczna spowodowały, że panele PV stały się dostępne dla każdego – zwłaszcza że ich zakup może zostać dofinansowany w ramach rządowego projektu, jakim jest program „Czyste Powietrze”.

Osoby przymierzające się do kupna instalacji często zmagają się z wątpliwościami – jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia. Dla komfortu użytkowników oraz czasu zwrotu poniesionych kosztów, kluczowy będzie racjonalny dobór fotowoltaiki. W poniższym artykule przeczytasz o tym, czym jest audyt energetyczny, nauczysz się tego, jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych i dowiesz się, co dzieje się w przypadku wystąpienia nadwyżki produkowanej energii.

Audyt fotowoltaiczny budynku – określ, ile energii potrzebujesz

Kluczową kwestią przed zakupem jest ocena potrzeb energetycznych budynku. Dzięki temu wybierzesz odpowiednie panele fotowoltaiczne. Jaka moc do domu będzie odpowiednia? W jakim miejscu powinna być umieszczona fotowoltaika? Ile kW na dom powinna liczyć instalacja?  Musisz pamiętać, że pod wieloma względami Twój dom to system naczyń połączonych – wiele czynników będzie rzutować na jego energooszczędność. Audyt fotowoltaiczny pozwoli ustalić odpowiednią do zapotrzebowania moc instalacji, wskazać sposób montażu i obliczyć szacunkowy uzysk energii z paneli fotowoltaicznych.

Upewnij się, że zlecasz audyt fachowcom – tylko autoryzowany audytor fotowoltaiki gwarantuje niezbędną wiedzę i doświadczenie. To jego ocena będzie kluczowa. Podczas audytu sprawdzana będzie konstrukcja dachu i możliwości montażowe, umiejscowienie i kąt połaci, nasłonecznienie i zacienienie obiektu. Wykonana zostanie również analiza ekonomiczna, która wskaże szacunkowy czas zwrócenia się inwestycji.

Fotowoltaika – jak poprawnie obliczyć moc instalacji?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie takie dobranie mocy fotowoltaiki, by w pełni pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Obecne regulacje prawne powodują, że praktycznie nie ma możliwości sprzedaży prądu z domowych OZE zakładowi energetyki. Aktualne upusty zakładają zwrot wyprodukowanej energii w stosunku 0,8 kWh z każdej wyprodukowanej kilowatogodziny, w przypadku instalacji o mocy do 10 kW, lub 0,7 kWh przy systemach o mocy powyżej 10 kW.

Szacuje się, że w naszej strefie klimatycznej, przy przeciętnym nasłonecznieniu, do wyprodukowania 1000 kWh potrzeba instalacji o mocy 1,25 kWp. Jej wartość wyliczamy ze wzoru:

Gdzie:

Ek – zużywana w ciągu roku energia w kWh

a – procentowy udział bieżącej konsumpcji

b – procentowy udział oddawanej do sieci energii

a+b = 100%

opust – przyjmujący wartość 0,8 za każdą kilowatogodzinę przy instalacji do 10 kW, lub 0,7 przy instalacji o większej mocy

Uzysk – wartość rocznej produkcji prądu przez instalację PV w kWp

Tego rodzaju obliczenia mogą posłużyć Ci jedynie do celów szacunkowych – skorzystaj z audytu, zanim wybierzesz się po panele fotowoltaiczne. Dla domu jednorodzinnego ważne będzie również takie dobranie instalacji, by współgrała z wyglądem budynku i otoczeniem.

Sprzedaż energii z fotowoltaiki, czyli co zrobić z jej nadmiarem

Niestety obecne prawodawstwo praktycznie uniemożliwia zarabianie na energii podchodzącej z domowych OZE. Prosumenci (termin oznaczający producenta i konsumenta zarazem) objęci są wcześniej wymienionymi upustami. Dlatego planując zakup paneli PV, należy upewnić się, że moc instalacji nie będzie przekraczać zapotrzebowania gospodarstwa domowego. W przeciwnym razie wyprodukujemy energię, która nie przyniesie nam żadnych korzyści materialnych, a czas zwrotu poniesionych kosztów się wydłuży.

Jesli planujesz zakup paneli fotowoltaicznych sprawdź koniecznie dofinansowanie do fotowoltaiki.