Okna połaciowe zapewniają dostęp światła dziennego. Stanowią także dodatkowe źródło ciepła, przepuszczając promienie słońca w ciągu dnia. Aby odpowiednio nam służyły przez długie lata, należy odpowiednio je zamontować.

Kiedy przeprowadzić montaż okien?

Montaż okien dachowych wymaga odpowiednich umiejętności, dlatego warto powierzyć go fachowcom w dziedzinie. Kiedy należy wykonać prace? Najlepiej w momencie krycia połaci dachowej, co ułatwia poprawne wykonanie zadania i niweluje zagrożenie wystąpienia uszkodzeń i nieszczelności. Jeśli nie jest to możliwe, wstawianie okna dachowego może być wykonane w już gotowym dachu.

Pamiętaj, że montaż okien dachowych to tylko jeden z punktów programu Czyste Powietrze, na które można uzyskać dofinansowanie. Tylko kompleksowa termomodernizacja domu pozwoli Ci uzyskać wymierny efekt. Więcej informacji na temat samego programu znajdziesz na stronie Termofinanse. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o dotacji na okna sprawdź dofinansowanie do wymiany okien.

Izolacja okna dachowego i jego montaż

Ile czasu zakładane są okna dachowe? Montaż zależy od rodzaju dachu i rozmiarów okna. Prace trwają dłużej, jeśli konstrukcja zadaszenia musi być naruszona. Zazwyczaj jednak fachowcy radzą sobie z zadaniem w kilka godzin.

Zastanawiasz się, jakie wybrać okna dachowe? Montaż zależy bowiem m.in. od rodzaju pokrycia dachowego. Wybór okna zależy  natomiast od wielkości pomieszczenia i jego funkcji. Dostępne są modele obrotowe, uchylno-obrotowe, okna do dachów płaskich, okna kolankowe, balkonowe i wyłazy dachowe.

Jak zamontować okno dachowe? Najważniejsze, aby pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okna. Najczęściej prace remontowe nie wymagają naruszenia konstrukcji dachu, poza koniecznością wycięcia łat w więźbie drewnianej. Prace przeprowadzane są na krokwiach lub łatach.

Zadbaj o to, żeby przenikanie ciepła okna dachowego było jak najmniejsze. Wpłynie to na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i poprawi komfort życia. Dodatkowo możesz zdecydować się na system ciepłego montażu – termoizolację oraz izolację przeciwwilgociową od zewnętrznej i paroszczelną od wewnętrznej części poddasza. W ten sposób optymalnie zabezpieczysz przestrzeń przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Montaż okien na krokwiach, na łatach i na wymianach

W przypadku montażu na krokwiach okna instalowane są między krokwiami sąsiednimi. Sprawdź więc wcześniej ich rozstaw. Szerokość okien powinna być o ok. 5 cm mniejsza niż wcześniej wspomniana odległość. Oferta producencka zawężona jest do najpopularniejszych odległości między krokwiami.

Jak wstawić okno dachowe na łatach? Montaż okien połaciowych jest przeprowadzany za pomocą montażowych kątowników, które są dołączone do zestawu okiennego. Są one przykręcane do łat montażowych lub bezpośrednio do krokwi. Rozwiązanie to sprawdzi się wówczas, gdy szerokość okna jest widocznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Instalacja okna jest prosta i szybka. Umożliwia przesuwanie okna w zakresie poziomym w momencie dopasowywania podczas montażu.

Jak zamontować okno dachowe na wymianach? Rozwiązanie to pozwala wstawić okno większe niż rozstaw krokwi, jednak konieczne jest wycięcie jej fragmentu. Wymiany, czyli belki umiejscowione maksymalnie 50 cm od górnej i dolnej krawędzi okna, umożliwiają przeniesienie obciążenia okna.

Na jakiej wysokości okno dachowe sprawdzi się najlepiej?

Jak zamontować okna dachowe, aby zapewniały kontakt ze światem zewnętrznym? Wysokość okna musi być dopasowana do kąta nachylenia dachu. Im jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe. W przypadku dużego kąta nachylenia – wybierz okno krótsze. Ważnym aspektem jest również szerokość okna, którą z reguły dostosowuje się do położenia krokwi.

Odpowiednio rozplanuj rozmieszczenie otworów okiennych. Wybierz kilka mniejszych modeli zamiast jednego dużego – zapewni to równomierny dopływ światła w różnych częściach pomieszczenia. Możesz rozważyć rozlokowanie okien na różnych wysokościach dachu, dzięki czemu światło będzie wpadać do wnętrza w różnych porach dnia.