Nieszczelne okna są jedną z przyczyn ucieczki ciepła z wnętrza domu. Możesz uzyskać dofinansowanie na ich wymianę w programie Czyste Powietrze. Sprawdź, jak wymiana okien wpływa na redukcję rachunków i gdzie złożyć wniosek o dopłatę do procesu termomodernizacji domu.

Wymiana okien – ważny krok podczas termomodernizacji domu

Stare, nieszczelne okna to jedna z przyczyn uciekania ciepła z budynku mieszkalnego. Powodują one m.in. powstawanie przeciągów i wzrost kosztów ogrzewania. Problem dotyczy przede wszystkim okien w starszych budynkach, gdzie straty energetyczne sięgają aż 25-30%. Sytuacja wygląda najgorzej w obiektach mieszkalnych, w których zastosowano jedno- lub dwuszybowe niepowlekane oszklenie. Jeśli okna w Twoim domu są stare i nieszczelne, złóż wniosek o dopłatę do wymiany okien w programie Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze to rządowe działania, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców domów jednorodzinnych i eliminacja szkodliwych substancji, uwalnianych do atmosfery w procesie ogrzewania. Program umożliwia uzyskanie dopłaty do działań termomodernizacyjnych, m.in. dofinansowanie na okna.

Wymiana okna jest  ważnym elementem w procesie termomodernizacji. Warto zdecydować się na ten krok w momencie, kiedy zauważysz, że okna są nieszczelne – przepuszczają zimne powietrze w zimie, gorące w porze letniej oraz przeciekają podczas deszczu. Jeśli nie zapewniają odpowiedniej termoizolacji, koszty ogrzewania domu rosną.

Dopłata do wymiany okien pozwoli Ci uzyskać odpowiedni poziom termoizolacji, wpłynie na obniżenie rachunków i zwiększy bezpieczeństwo w domu. Nowoczesne okna cechują się niską przepuszczalnością ciepła, dzięki czemu chronią dom przed wychłodzeniem. Dofinansowanie na okna możesz uzyskać, składając wniosek do WFOŚGW (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Pamiętaj, że tylko kompleksowa wymiana takich elementów jak okna i drzwi, instalacji wewnętrznych, czy kotła zapewni Ci odpowiedni poziom ciepła w domu. Jeśli masz problem ze zrozumieniem ustawy lub warunków przystąpienia do programu Czyste Powietrze – skontaktuj się z nami. Sprawdź również: dofinansowanie do ogrzewania.

Dlaczego wymiana okien jest tak ważna?

Wymiana okna na energooszczędny i szczelny model niweluje ucieczkę ciepła i przyczynia się do zmniejszenia wydatków na ogrzanie powierzchni domu. Wybierając nowe okna, zwróć uwagę na ich wartość przenikania ciepła – przepisy określają, że od 2021 r. nie powinna ona przekraczać 0,9 W/(m2K). Równie ważna jest ilość szyb w pakietach szybowych oraz ich wartość Ug. W oknach energooszczędnych pakiety szybowe powinny składać się z 3 tafli, które są oddzielone gazem szlachetnym – ksenonem, argonem lub kryptonem. Ich współczynnik przenikania ciepła (Ug) powinien zawierać się w przedziale od 0,5-0,6 W/(m2K) dla argonu do 0,3 W/(m2K) dla kryptonu.

Zobacz także: Jak obliczyć straty ciepła w budynku? oraz Czym jest opór cieplny?

Dopłata do wymiany okien

Warto pamiętać, że jeśli nowe okna są wyposażone w nawiewnik z filtrem, który oczyszcza powietrze, drobne pyłki i alergeny nie dostają się do wnętrza budynku. To szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają alergicy – wymiana okien w takim przypadku wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie.

Jak uzyskać dopłatę do wymiany okien?

W programie Czyste Powietrze możesz uzyskać dofinansowanie do okien fabrycznie nowych, posiadających deklarację zgodności, instrukcję obsługi w języku polskim oraz gwarancję pisemną od producenta lub wykonawcy. Okna powinny spełniać określone w warunkach technicznych wymogi, ważne od 31 grudnia 2020 roku. Współczynnik przenikania ciepła w przegrodach zewnętrznych okien nie może być większy niż 0,9 W/(m2K).

Dofinansowanie do okien obejmuje stolarkę okienną montowaną zgodnie z zasadami instalacji ciepłej. Powinny być wsunięte w warstwę izolacyjną i uszczelnione taśmą lub folią paroszczelną od środka domu i paroprzepuszczalną od strony zewnętrznej.

Aby uzyskać dofinansowanie do wymiany okien złóż odpowiedni wniosek do WFOŚiGW w formie papierowej lub drogą elektroniczną. Przyjmowanie wniosków trwa do 31 grudnia 2027 roku. Są one rozpatrywane na bieżąco. Po rozpatrzeniu wniosku odbywa się wizytacja pracownika WFOŚiGW, podczas której potwierdzony zostanie stan budynku. Środki wypłacane są po zrealizowaniu poszczególnych etapów termomodernizacji. Po ich zakończeniu pracownik WFOŚiGW sprawdzi aktualny stan obiektu mieszkalnego – wówczas otrzymasz rozliczenie inwestycji.