Program Czyste Powietrze przeszedł już niezbędną aktualizację. Zanim jednak złożysz wniosek o dofinansowanie, zapoznaj się z wszelkimi wprowadzonymi zmianami. Sprawdź, co zmieniło się w założeniach akcji rządowej i jak wpłynie to na realizację programu.

Przygotuj się na zmiany w regulaminie programu Czyste Powietrze

Początek roku 2019 wiązał się ze wstrzymaniem przyjmowania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Sytuacja wynikała z wejścia w życie ustawy, która zakładała pewne zmiany w ulgach podatkowych w kwestii termomodernizacji. Regulamin Czyste Powietrze uzupełniony został o modernizację zasad naliczania dotacji przeznaczonych m.in. na wymianę kotłów grzewczych, docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi. Beneficjenci posiadający prawo do skorzystania z ulg finansowych nadal będą mogli z nich skorzystać, jednak w nieco mniejszym zakresie.

Pamiętaj, że tylko kompleksowa wymiana źródeł ciepła i całościowa termomodernizacja domu pozwoli Ci uzyskać wymierny efekt i temperaturę w domu na pożądanym poziomie. Działania termomodernizacyjne rozpocznij od audytu energetycznego, który wskaże Ci, na czym warto skupić uwagę.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy w kwestii zrozumienia ustawy Czyste Powietrze. Regulamin programu dostępny jest na oficjalnej stronie rządowej, jeśli jednak masz problem z jego zrozumieniem, skontaktuj się z nami – udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jakie zmiany szykuje nowy regulamin Programu Czyste Powietrze?

Zmiana obejmuje m.in. kwestię beneficjentów, którzy będą mogli skorzystać z dotacji w programie Czyste Powietrze. Regulamin aktualny od 21 stycznia 2019 r. zezwala na składanie wniosków również osobom fizycznym, które posiadają prawo własności lub które są współwłaścicielami lokalu wydzielonego w budynku jednorodzinnym z osobną księgą wieczystą. Istotne jest, że lokal ten powinien być wyodrębniony do dnia 1 stycznia 2019 r.

Regulamin programu Czyste Powietrze zezwalał niegdyś na montaż kotłów na węgiel wówczas, gdy nie było możliwości przyłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Teraz warunek obejmuje także kotły na paliwo stałe, w tym na urządzenia napędzane biomasą. Zmiany wejdą w życie z początkiem lipca 2019 r.

Regulamin programu nie zezwalał do tej pory na klasyfikację sprzętu wyprodukowanego przed wejściem w życie dyrektywy ERP (Europejskiego Parlamentu)  z dn. 25 września 2015 r. W związku z tym osoby, które posiadały urządzenia grzewcze z roku 2015, nie mogły ubiegać się o dofinansowanie na proces termomodernizacji. W szczególności tym właśnie osobom pomogą zmiany w akcji rządowej Czyste Powietrze. Regulamin programu po aktualizacji pozwala sklasyfikować urządzenia nabyte przed 25 września 2015 r. Muszą jednak odznaczać się wysoką efektywnością energetyczną, ocenioną symbolem 4 gwiazdek (zgodnie z Dyrektywą Rady 92/42/EWG z dnia 21 maja 1992 r.).

Sprawdź najnowsze zmiany w regulaminie Czyste Powietrze z dnia 27 lipca 2019 roku

W celu usprawnienia realizacji programu Czyste Powietrze i ułatwienia dostępu do niego potencjalnym wnioskodawcom NFOŚ od 29 lipca 2019 r wprowadził zmiany w zasadach funkcjonowania programu. Najnowsze modyfikacje regulaminu sprowadzają się do włączenia gmin w proces wdrażania programu i uproszczenia wzoru formularza o dofinansowanie.

Od końca lipca gminy mają możliwość przyjmowania wniosków o dofinansowanie i dokonywania wstępnej weryfikacji. To, czy dana gmina zaangażuje się w program, zależy od jej decyzji – także najlepiej zapytaj w swoim urzędzie o to postanowienie. Z danych NFOŚiGW wynika, że blisko 600 gmin w Polsce wyraziło chęć udziału w programie Czyste Powietrze.

Drugą ważną zmianą jest uproszenia wzoru formularza o dofinansowanie, składanego przez wnioskodawcę, czyli właściciela nieruchomości. Zmiany w formularzu dotyczą też jego formy. Dotychczas po złożeniu wniosku i jego pozytywnym zaakceptowaniu wnioskodawca musiał po rad drugi kontaktować się z biurem obsługującym program Czyste Powietrze. Teraz nie będzie to konieczne, ponieważ warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy będą częścią już podstawowego formularza o dofinansowanie. Oznacza to, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu dofinansowania umowa automatycznie zostanie zawarta między stronami.

Czyste powietrze regulamin programu

Co oznacza w praktyce zmiana regulaminu programu Czyste Powietrze?

Regulamin Czyste Powietrze po wprowadzeniu aktualizacji i zmian stanie się przede wszystkim prostszy dla strony składającej i przyjmującej wnioski. Procedury ich oceny ulegną uproszczeniu, co przyspieszy rozpatrywanie licznych formularzy. Do tej pory, warunkiem wyrażenia zgody na przyznanie dotacji było przeprowadzenie wizytacji kontrolera i uzyskanie pozytywnego jej wyniku. Obecnie w programie Czyste Powietrze regulamin nie przewiduje kontynuowania tego procesu. Zniesieniu uległ także obowiązek przeprowadzenia rewizji końcowej.