Ciepły dom i niskie rachunki za ogrzewanie – to wymarzone połączenie w każdym gospodarstwie domowym. Jednakże bardzo często okazuje się to nie do zrealizowania. Jeżeli osiągnięcie komfortu cieplnego wiąże się z bardzo wysokimi opłatami w sezonie grzewczym – warto przyjrzeć się systemowi ogrzewania.

Stare, nieefektywne energetycznie kotły to prawdziwa zmora – nie tylko dla budżetu domowego, ale także dla środowiska. To właśnie te, niespełniające norm emisji piece, odpowiadają w dużej mierze za fatalną jakość powietrza w polskich miastach. To właśnie dlatego powstał program „Czyste Powietrze”. Wymiana pieca, docieplenie budynku czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – to tylko niektóre z szerokiej listy kosztów kwalifikowanych w projekcie. Dzięki tej rządowej inicjatywie możesz otrzymać dotacje na zmianę systemu ogrzewania, ale nie tylko. Możesz także skorzystać z dofinansowania do wymiany okien czy dopłaty do ogrzewania gazowego.

Czyste Powietrze – jak uzyskać dopłatę do wymiany pieca?

Aby otrzymać dofinansowanie do wymiany kotła, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z warunkami programu „Czyste Powietrze”. Wymiana pieca stanowi jeden z wymienionych w katalogu kosztów kwalifikowanych – jednakże z pewnymi zastrzeżeniami. Dotyczą one przede wszystkim norm, jakie spełniać musi urządzenie.

Następnie należy złożyć wniosek o dofinansowanie do zmiany ogrzewania. Możesz dostarczyć go na dwa sposoby – preferowaną formą będzie droga elektroniczna, jednakże istnieje także możliwość tradycyjnej formy aplikacji.

Po pierwsze – zarejestruj się na Portalu Beneficjenta, należącym do właściwego dla lokalizacji budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Następnie wypełnij wniosek, podpisz go za pomocą profilu zaufanego ePUAP, lub w formie papierowej dostarcz do WFOŚiGW, lub siedziby gminy będącej partnerem projektu.

Ile można dostać dofinansowania do wymiany pieca?

Obecnie wysokość dopłaty do wymiany pieców różni się w zależności od rodzaju urządzenia. W przypadku kotłów na paliwa stałe maksymalną kwotą dofinansowania jest 10.000 zł. Dwukrotnie wyższy jest limit na piece zasilane biomasą, a w przypadku instalacji OZE kwota dotacji może sięgać nawet 45.000 zł. Kompletny katalog kosztów kwalifikowanych wraz z wysokością dopłat można znaleźć na stronie WFOŚiGW. Załączniki nr 2 oraz 2a do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze zawierają koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania z podziałem na beneficjentów.

Jakie piece w Programie Czyste Powietrze objęte są dofinansowaniem?

Rodzaj urządzenia grzewczego to kluczowy aspekt, jaki musisz rozważyć, starając się o dofinansowanie. Wymiana pieca wymaga zapoznania się z występującymi na rynku produktami. Normy przewidziane przez program spełniają jedynie kotły węglowe V klasy które, dzięki zastosowanej technologii, ograniczającej emisję szkodliwych substancji do atmosfery, są przyjazne dla środowiska. W przeciwieństwie do urządzeń niższych klas, piece V klasy, zwłaszcza te posiadające certyfikat Ecodesign, wyróżniają się niezwykłą sprawnością. To przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Dofinansowanie do zmiany ogrzewania jest w zasięgu ręki. Wystarczy po nie sięgnąć!
Już dzisiaj poznaj warunki przystąpienia do Programu Czyste Powietrze.