Słońce stanowi bezpieczne i nieograniczone źródło energii, a dzięki nowoczesnej technologii możesz skorzystać z niej także i Ty. Poznaj zalety rozwiązania, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze może stanowić dodatkowy argument, by zainteresować się odnawialnymi źródłami energii w Twoim domu. Dopłata do fotowoltaiki to szansa, by skutecznie obniżyć rachunki za energię i przysłużyć się środowisku naturalnemu.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – Czyste Powietrze czy Mój Prąd?

Do niedawna obowiązywały dwa programy, w ramach których można było uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki. Wiązało się to z koniecznością złożenia dwóch oddzielnych wniosków – jednego w ramach programu Mój Prąd, a drugiego, skierowanego do instytucji realizujących program Czyste Powietrze. Fotowoltaika to świetne rozwiązanie, a dofinansowanie to wielka szansa dla każdego, jednakże skomplikowana procedura mogła odstraszać potencjalnych beneficjentów. Dlatego właśnie usprawniono procedury.

Obecnie oba te projekty zostały zintegrowane – w ramach programu Czyste Powietrze możesz uzyskać dodatkowe dofinansowanie fotowoltaiki z puli programu Mój Prąd. Dzięki temu górny limit dotacji dla dwóch grup beneficjentów, czyli odpowiednio 20.000 zł oraz 32.000 zł, może zostać zwiększony o 5.000 zł w przypadku zakupu paneli PV.

Jak pozyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w programie Czyste Powietrze?

Aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, należy przede wszystkim złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze. Jakie dokumenty do wniosku Czyste Powietrze będą potrzebne? Po pierwsze – zarejestruj się na Portalu Beneficjenta, należącym do właściwego dla lokalizacji budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprawdź, czy spełniasz kryteria dochodów – obecnie maksymalny limit to 100.000 zł rocznie dla podstawowego świadczenia. Do grupy, korzystającej ze zwiększonych limitów dotacji, należą ci właściciele domów, których dochód wynosi do 1400 zł netto miesięcznie, na osobę, w gospodarstwie wieloosobowym, lub do 1960 zł w jednoosobowym.

Następnie wypełnij wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę. Może ona stanowić jeden z kilku kosztów – najwłaściwszym rozwiązaniem jest kompleksowa termomodernizacja, zakładająca również m.in. ocieplenie budynku czy wymianę źródła ciepła. Wsparcie możesz otrzymać także na inne działania termomodernizacyjne, będzie to np. dofinansowanie do wymiany okien czy dotacja na ogrzewanie gazowe.

Pamiętaj, że beneficjentami w programie mogą być tylko właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.  Jeśli spełniasz warunki – wypełnij wniosek i odczuj na własnej skórze korzyści, jakie daje fotowoltaika. Czyste Powietrze to program dla Ciebie.

Jaka jest wysokość dotacji na fotowoltaikę?

Maksymalna wysokość, jaką może osiągnąć dopłata do termomodernizacji i fotowoltaiki dla grupy objętej podstawowym świadczeniem to 25.000 zł – 20.000 jako wymiana nieefektywnego źródła energii i ciepła, docieplenie wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz dodatkowe 5.000 zł z puli programu Mój Prąd. W przypadku zwiększonej dotacji będzie to kwota nawet 37.000 zł.  Są to niebagatelne kwoty – warto zatem zainteresować się programem i wnioskować o dofinansowanie na fotowoltaikę. Skutki odczuje nie tylko Twój portfel, ale także środowisko naturalne. Postaw na nowoczesność, wybierz fotowoltaikę!