Współczesne systemy ogrzewania domu są najczęściej wyposażone w elektroniczne sterowniki, za pomocą których mieszkańcy mogą regulować temperaturę.  Kluczowym współczynnikiem, wpływającym na komfort termiczny jest krzywa grzewcza i jej nachylenie. Wielu inwestorów głowi się jak ustawić krzywą grzewczą w taki sposób, aby utrzymać idealne warunki w pomieszczeniach, jednocześnie nie narażając się na niepotrzebnie zawyżone koszty. Odpowiadamy!

Czym jest i jak wygląda krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza jest funkcją wyrażającą zależność między temperaturą czynnika grzewczego, np. wody w instalacji, a temperaturą na zewnątrz budynku. Na układzie współrzędnych przyjmuje kształt zbliżony do funkcji logarytmicznej. Jak ustawić krzywą grzewczą? Jej dobór musi odzwierciedlać indywidualne preferencje domowników i zwykle udaje się ją dostosować metodą prób i błędów. Oczywiście istnieje pewne bazowe ustawienie krzywej grzewczej, jednak z czasem może się okazać, że będzie ono wymagało zmian.

Krzywa grzewcza - wykres

Rodzaj ogrzewania budynku a krzywa grzewcza

Jednym z kluczowych aspektów, wpływających na ustawienie krzywej grzewczej jest rodzaj systemu ogrzewania jaki mamy zastosowany w budynku. Krzywa grzewcza dla ogrzewania podłogowego będzie nieco inna niż ta zalecana dla tradycyjnego ogrzewania. Wynika to z niższej temperatury czynnika grzewczego w instalacji – woda w systemie podłogowym ma temperaturę nawet 28 st. W klasycznym systemie może osiągać 55 stopni – stąd zupełnie jest inny parametr krzywej grzewczej dla grzejników. Brzmi skomplikowanie? Bez nerwów – fachowy instalator uwzględni warunki panujące w budynku i dobierze odpowiednie nachylenie krzywej grzewczej. Poza systemem ogrzewania ważne są również warunki pogodowe, jakie zwykle panują w lokalizacji budynku, jakość wykonanej termoizolacji oraz powierzchnia domu.

Jak ustawić krzywą grzewczą, aby zapewnić komfort cieplny?

Poza bazowym ustawieniem, przed pierwszym sezonem grzewczym, kluczowe jest umiejętne reagowanie na problemy, które wynikną w czasie eksploatacji. Bardzo rzadko zdarza się, by za pierwszym razem tak zaprogramować sterowniki, by powstała uniwersalna krzywa grzewcza. Jak ustawić  jej parametry, by uzyskać odpowiedni komfort cieplny?

Tutaj kluczowe będą opinie domowników. Jak ustawić krzywą grzewczą gdy w pomieszczeniach jest za zimno? Należy przesunąć ją w górę, pamiętając jednak, że każda zmiana grzania o 1 st. C wiąże się ze średnim wzrostem zużycia paliwa nawet o 5-6%. Jeśli zimno jest tylko w okresie mrozów, a poza tym temperatura jest odpowiednia – musimy wybrać krzywą o większym nachyleniu.

Analogicznie – gdy dokucza nam zbyt wysoka temperatura, to obniżamy krzywą grzewczą, a w przypadku gdy temperatura jest zbyt wysoka w okresie niskich temperatur i odpowiednia przy umiarkowanej pogodzie – zmniejszamy nachylenie krzywej.

krzywa grzewcza

Na rynku dostępne są też urządzenia, które automatycznie dostosowują krzywą grzewczą, zapamiętując ustawienia i analizując rozkład temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Warto rozważyć różne rozwiązania – w końcu odpowiedni komfort cieplny wpływa na nasze zdrowie, a na nim oszczędzać nie wolno.