Prawidłowo ocieplony budynek to podstawa oszczędności na energii cieplnej i elektrycznej. Mówi się, że najważniejsze jest ocieplenie ścian, ale nie wolno zapominać również o oknach i drzwiach. Przenikalność cieplna drzwi jest naprawdę wysoka, jeżeli nie są one odpowiednio uszczelnione. W solidne, dobrze izolujące drzwi należy zainwestować także z innych powodów – mogą one zwiększyć akustyczny komfort użytkowania budynku.

Przenikalność cieplna drzwi – jakie normy obowiązują?


Współczynnik przenikania ciepła drzwi standardowych powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m²·K). Takie wytyczne obowiązują od 2017 roku. Ta wartość to informacja o tym, ile ciepła traci się na jednym metrze kwadratowym w ciągu jednej godziny, przy obniżaniu o jeden stopień temperatury zewnętrznej. Dlatego, jeżeli np. kupujemy stary dom, może się okazać, że koniecznie trzeba będzie wymienić drzwi zewnętrzne. Norma przenikania ciepła, wyrażona przez współczynnik U, w roku 2021 będzie jeszcze niższy i będzie wynosił niż 1,3 W/(m²·K) .

W przypadku drzwi pasywnych współczynnik U drzwi pasywnych nie może przekroczyć 0,8  W/m²K. Dlatego warto w momencie zakupu sprawdzić ten parametr i porównać z obowiązującymi normami. Taka informacja powinna zostać dostarczona przez producenta – często występuje w postaci etykiet podczas zakupu drzwi.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi – jak go zmniejszyć?

Współczynnik przenikania ciepła drzwi (U lub Ud) w przypadku nowoczesnych domów, budowanych obecnie, zmniejsza się przez ocieplenie pianką poliuretanową. To ze względu na jej łatwość w uszczelnianiu nawet najbardziej skomplikowanych szczelin. To właśnie sposób osadzenia, poza samą jakością drzwi, jest kluczowy w kontekście energooszczędności.

Przenikalność cieplna drzwi zależna jest również od izolacji pozostałych komponentów – okuć, uszczelek czy zawiasów. Drzwi zewnętrzne ciepłe pełnią funkcję ochronną przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, zabezpieczają także pomieszczenia w lecie przed wysokimi temperaturami. Drzwi zewnętrzne pasywne dają natomiast gwarancję zwiększenia efektywności energetycznej przez odpowiednią izolację.

Warto pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na wymianę drzwi, możesz starać się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Muszą jednak spełniać one określone wymagania.

Ciepły próg drzwi wejściowych, czyli na co zwrócić uwagę oprócz skrzydeł drzwiowych i ościeżnicy?

Drzwi zewnętrzne energooszczędne pozwalają nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale też są świadomym wyborem ekologicznym, pozytywnym dla środowiska.

Kupiłeś drzwi zewnętrzne energooszczędne, a mimo to wchodząc do domu, czujesz powiew zimnego powietrza? Być może nie zauważyłeś, że są jeszcze inne miejsca, przez które może uciekać ciepło. Dobierając drzwi zewnętrzne ciepłe, często lekceważy się takie miejsca jak próg, a to spory błąd. Nieodpowiednio izolowany próg może zafundować właścicielowi domu spore straty finansowe. Występujące pomiędzy nim a pozostałymi elementami mostki termiczne, generują ogromne straty ciepła, a więc dodatkowy koszt na za energię cieplną i elektryczną.

Zdarza się, że u styku ościeżnicy i progu, zwłaszcza w zimie czy na jesieni, zamarza woda. To znak, że próg drzwi wejściowych jest niewłaściwie izolowany. Ochrona termiczna to niejedyna kwestia, o którą powinniśmy zadbać. Pod uwagę powinniśmy wziąć także hydroizolację. Ciepły próg drzwi wejściowych związany z prawidłową izolacją pozwoli uchronić dom nie tylko przed ucieczką ciepła, ale również przed degradacją drzwi, a nawet całego budynku, która mogłaby wystąpić, gdyby pojawił się grzyb.