Jeśli pragniesz zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury w domu, zastanów się nad instalacją gruntownego powietrznego wymiennika ciepła – jednego z elementów kompleksowej termomodernizacji, na które można uzyskać  dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Sprawdź, jakie zalety niesie z sobą GPWC i jakie są koszty tego przedsięwzięcia.

Czym jest GPWC?

Instalacja GPWC (zwana także instalacją GWC), czyli gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to instalacja, która zapewnia dostęp do przefiltrowanego, czystego powietrza, trafiającego do miejsca zwanego centralą wentylacyjną. Wymienniki powietrza dostępne są w formie rurowej, płytowej, żwirowej lub glikolowej.

GWC zamontowany na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi, zapewnia optymalne parametry powietrza. Dzięki odpowiednim złożom mineralnym (np. bazie dolomitowej) następuje proces, w którym powietrze zostaje wzbogacone o mikro i makroelementy. Złoża dolomitowe neutralizują również zanieczyszczenia, w tym smog i dwutlenek węgla, co wpływa pozytywnie na jakość powietrza.

Centrala wentylacyjna podgrzewa lub ochładza powietrze. Instalacja GPWC wykorzystuje temperaturę gruntu na głębokości ok. 1,5 metra poniżej poziomu terenu i ociepla lub schładza powietrze płynące w rurach w gruncie. Dzięki gruntowemu powietrznemu wymiennikowi ciepła możliwe jest obniżenie temperatury o 20oC w lecie lub jej podniesienie o 22oC w zimie. Zassane powietrze zostaje ogrzane lub schłodzone w centrali rekuperacyjno-wentylacyjnej.

Jakie są zalety instalacji GPWC?


Odpowiedniej jakości gruntowy powietrzny wymiennik ciepła wyróżnia się sprawną wymianą ciepła. Jedną z jego największych zalet jest oczywiście ogrzewanie powietrza w zimie i jego schładzanie w okresie letnim. Jest doskonałą alternatywą dla systemów ochładzających, które wykorzystują kompresor, z niemalże zerowym zużyciem energii. GWC umożliwia walkę ze smogiem, jest również ekologicznym sposobem na pozyskiwanie energii.

GPWC efektywnie i skutecznie wentyluje powietrze w każdej porze roku. Umożliwia przygotowanie ciepłej wody oraz niskotemperaturowe ogrzewanie wodne. Można połączyć go z pompą ciepła w zakresie jednej instalacji. Umożliwia także odzyskanie ciepła z usuwanego przez wentylację powietrza.

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła funkcjonuje w zgodzie o dbałość o atmosferę i środowisko. Umożliwia nawilżanie powietrza w zimie i osuszanie powietrza w porze letniej. Ułatwia walkę z bakteriami oraz grzybami, co jest niezwykle istotne w domach zamieszkanych przez alergików lub osoby z problemami układu oddechowego.

Jakie są koszty inwestycji oraz kiedy możemy spodziewać się zwrotu inwestycji?

Aby nieco nakreślić koszty inwestycji GPWC, przyjrzyj się symulacji cenowej dla domu o powierzchni ok. 150 mkw. Pod uwagę brany jest przede wszystkim koszt materiału, czyli gruntowego wymiennika ciepła w wysokości ok. 10000 zł, rekuperatora – do 10000 zł oraz instalacji wentylacyjnych w budynku – do 7000 zł. Do sumy doliczyć należy koszt montażu GPWC – ok. 4000 zł oraz instalacji wentylacyjnej – do 5000 zł. Całość wynosi więc ok. 36000 zł.

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła

Stosując odpowiedni GPWC wraz z rekuperatorem, możesz znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w okresie zimowym, zyskując efekt ochłodzenia w okresie letnim niemalże za darmo. Inwestycja zwróci się po maksymalnie 10 latach użytkowania. Zakładając wzrost ceny gazu, amortyzacja może skrócić się do nawet 5 lat.

Dla kogo rekomendowana jest instalacja GPWC?

Na instalację GPWC zdecyduj się wówczas, gdy Twój dom posiada odpowiednio ocieplone fundamenty ściany i dach. W takim budynku ilość energii niezbędnej do ogrzania jest bowiem niewielka. Łatwiejszy będzie również proces wychłodzenia domu w okresie letnim. Odczujesz wyraźne korzyści z GPWC, jeśli masz możliwość odizolowania budynku od energii słonecznej, która wpada przez okna, np. jeśli posiadasz rolety bez rozszczelnień i nawiewników.