Właściciele domów i mieszkań zmagają się często z problemem w kwestii wymiany powietrza. Zainstalowanie centralnej wentylacji nie zawsze jest możliwe. Skutecznym i mniej inwazyjnym sposobem, współfinansowanym w ramach programu Czyste Powietrze, jest system wentylacji decentralnej. Sprawdź, na czym polega i jakie są korzyści wynikające z jego montażu.

Jak działa wentylacja decentralna?

Wentylacja decentralna w znacznym stopniu różni się od systemów centralnych. W przypadku budynków, w których nie ma sposobności instalacji kanałów wentylacyjnych, montaż tego typu rozwiązania jest najlepszym pomysłem. Dzięki temu możliwa jest lokalna wentylacja pomieszczeń i odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza.

System decentralny wentylacji pokoju lub innych pomieszczeń działa przy współpracy dwóch urządzeń, podczas wymiany funkcji w trybie cyklicznym. Jedno urządzenie usuwa zużyte powietrze, natomiast świeże i czyste zostaje wpuszczone do pomieszczenia poprzez drugi, sparowany mechanizm. System decentralny cechuje się niskim poborem mocy i cichą pracą. Można go zaprogramować według potrzeb. Jego zaletą jest też to, że nie trzeba go montować oraz rozprowadzać systemów kanałów.

Po upływie kilkudziesięciu sekund zmieniają się funkcje w urządzeniu. Część sprzętu odpowiedzialna za usuwanie starego powietrza rozpoczyna wsysanie świeżego. Jest ono ogrzewane w wymienniku ceramicznym. Drugie, sparowane urządzenie rozpoczyna natomiast proces usuwania zużytego powietrza.

System wentylacji decentralnej wpływa m.in. na poprawę komfortu życia i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Pamiętaj jednak, że tylko kompleksowa termomodernizacja domu, tzn. wymiana kotła, izolacji etc., pozwoli Ci uzyskać wymierne efekty. Jeśli masz jakikolwiek problem ze zrozumieniem ustawy programu Czyste Powietrze, skontaktuj się z nami.

W jakich przypadkach stosować wentylację decentralną?


Decentralny system wentylacji sprawdza się w mieszkaniach całkowicie urządzonych, gdzie brakuje miejsca na system centralny, a umieszczenie kanałów wentylacyjnych wymagałoby dużej ingerencji w całość konstrukcji. Wentylacja decentralna to rozwiązanie skuteczne, stosunkowo tanie i wymagające małego nakładu pracy.

Decentralny system wentylacji pokoju i innych pomieszczeń montowany jest bezpośrednio w ścianie, dzięki czemu zapewnia nieprzerwaną wymianę powietrza poprzez wymiennik. Następuje w nim kumulacja i odzysk ciepła. Powietrze ulega stałej wymianie bez zbędnego efektu wychłodzenia.

Najważniejsze zalety wentylacji decentralnej

Wentylacja decentralna wyróżnia się wieloma zaletami, dlatego warto rozważyć jej instalację. Jednym z największych udogodnień jest odzyskanie energii cieplnej, a co z tym związanie – redukcja kosztów ponoszonych na ogrzewaniu. Ciągła praca systemu wentylacji zapewnia wzrost komfortu życia zarówno w poszczególnych pomieszczeniach, jak i całym domu. Możesz łatwo kontrolować poziom wilgotności powietrza, a także je filtrować.

Wentylacja decentralna

System jest prosty w obsłudze – sterowanie jest intuicyjne i nie zabiera dużo czasu. Wentylacja decentralna może być – w razie potrzeby – wzmocniona, co szczególnie sprawdza się w łazience i kuchni. Dzięki funkcji nawiewu powietrza chłodnego przydaje się podczas upalnych dni. Jeśli zdecydujesz się na system rozbudowany, np. z czujnikami CO2, zyskasz możliwość szczegółowej kontroli stanu powietrza.