Wśród kosztów eksploatacyjnych największą część przeznacza się na ogrzewanie domu. Stare, niesprawne źródła ciepła przyczyniają się do ogromnych strat energetycznych, obniżenia komfortu życia i zanieczyszczenia środowiska. Sprawdź, jakie rozwiązanie może przynieść odpowiednie korzyści i jak dobrać źródło cieplne do swojego domu.

Najpopularniejsze rodzaje źródeł ciepła

Najpopularniejszymi rodzajami źródeł ciepła są paliwa tradycyjne, np. węgiel, gaz i olej oraz alternatywne, odnawialne źródła energii (OZE). Do OZE zaliczyć można wiatr oraz promieniowanie słoneczne. Wybierając rodzaj ogrzewania, możesz zdecydować się więc na kocioł na paliwo stałe lub gaz, kocioł kondensacyjny, grzejniki konwektorowe lub akumulacyjne zasilane prądem czy np. kominek.

Odnawialne rodzaje źródła ciepła stanowią doskonałe wsparcie dla paliw tradycyjnych. Energia słoneczna z kolektorów słonecznych czy pompy ciepła wspomagają m.in. ogrzewanie wody użytkowej. Planując termomodernizację domu, warto wziąć pod uwagę nowoczesne, bezpieczniejsze dla środowiska alternatywy.

Wybierając źródła ciepła pamiętaj, aby dobrać wszystkie elementy tak, by wzajemnie się uzupełniały. Nie zapomnij, że tylko kompleksowa termomodernizacja domu może przynieść wymierny efekt. Jeśli masz jakikolwiek problem ze zrozumieniem ustawy termomodernizacyjnej, skontaktuj się z nami. Sprawdź także: dofinansowanie do ogrzewania.

Warianty podczas wyboru źródła ciepła dla domu – czym się kierować?

Wybór rodzaju źródła ciepła w domu zależny jest m.in. od zapotrzebowania użytkowników i jego preferencji, np. kosztów pozyskiwania energii, nośnika, kosztów inwestycyjnych, wygody korzystania i dbałości o środowisko. Bardzo ważnym warunkiem w kwestii wyboru źródła ciepła w domu jest moc, która powinna spełniać zapotrzebowanie energetyczne domu. Ponadto, poza odczuwalnym komfortem ciepła ważne jest także utrzymanie ciepłej wody.

Odnawialne rodzaje źródeł ciepła to w wielu przypadkach doskonałe wsparcie rozwiązań tradycyjnych. Pompy ciepła woda-powietrze mają możliwość wspomagania produkcji ciepłej wody użytkowej, podobnie jak kolektory słoneczne. To idealne uzupełnienie kotłów gazowych, olejowych lub węglowych. Jednak coraz częściej właściciele domów decydują się zlikwidować tradycyjne rozwiązania i zastąpić je odnawialnymi źródłami energii.

Alternatywne źródła ciepła w domu

Najważniejsze, niskoemisyjne źródło ciepła w domu może stanowić pompa ciepła. Pobiera ona ciepło z otoczenia, a następnie wykorzystuje je do ogrzewania domu. Nie jest zasilana opałem, stanowi zatem ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie. Koszt inwestycji w urządzenie jest początkowo dość wysoki, jednakże bez problemu możesz uzyskać dofinansowanie na jej zakup w ramach programu Czyste Powietrze.

Niskoemisyjne źródło ciepła

Niskoemisyjnym źródłem ciepła są także kolektory słoneczne, które wykorzystują energię słoneczną np. do wspomagania ogrzewania domu lub podgrzewania wody. Dzięki kolektorom można znacznie obniżyć zużycie energii. Pamiętaj, że im większa jest powierzchnia kolektorów, tym więcej mocy można uzyskać.

Dobrym sposobem na ogrzewanie domu bez szkody na środowisku są rekuperatory, które zmniejszają straty ciepłownicze, związane z wentylacją pomieszczeń. Dodatkowo urządzenia te pozwolą Ci zniwelować koszty ogrzewania. Pamiętaj, że inwestując w alternatywne źródła ciepła w domu, możesz skorzystać ze wsparcia finansowego w postaci dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.