Prawidłowo wykonany system ocieplenia domu to kwestia priorytetowa, jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła – i w konsekwencji obniżeniu rachunków za ogrzewanie.  Tynk zewnętrzny ocieplający ma za zadanie zwiększyć termoizolacyjność budynku. Stosowany jest do ścian z ceramiki, betonu komórkowego czy keramzytobetonu. Czy warto inwestować w tynki ciepłochronne?

Czy tynk termoizolacyjny to dobre rozwiązanie dla domu?

Tynk zewnętrzny ocieplający to mieszanka cementowa bądź cementowo-wapienna z dodatkiem keramzytu lub perlitu, które zwiększają izolacyjność termiczną i obniżają jego ciężar – zaprawa nazywana jest lekką. Zastosowanie tynku ciepłochronnego zmniejsza współczynnik przenikania ciepła, oznaczonego symbolem U. Stosuje się go jako wyprawkę pod tynk dekoracyjny lub farbę elewacyjną. Ze względu na niską odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne nie stosuje się go jako warstwy wierzchniej.

Aplikacja tynku termoizolacyjnego zewnętrznego może stanowić koszt kwalifikowany, objęty dofinansowaniem w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza w polskich miastach poprzez termomodernizację domów. W ramach programu można skorzystać z dotacji lub preferencyjnej pożyczki, przeznaczonej między innymi na ocieplenie ścian i dachu, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej lub modernizację ogrzewania. Więcej informacji o programie Czyste Powietrze znajdziesz na stronie Termofinanse.

Kiedy zastosować tynk zewnętrzny ocieplający?

Tynk zewnętrzny ocieplający  używany jest najczęściej tam, gdzie, z różnych przyczyn, nie ma możliwości zastosowania tzw. systemu ETICS, czyli pełnej termoizolacji metodą lekką mokrą, lub w celu zwiększenia właściwości ciepłochronnych murów jednowarstwowych. Jakie są parametry tego typu tynków? Ich współczynnik przenikalności cieplnej wynosi przeciętnie 0,10-0,13 W/(m·K). Warto zauważyć, że to parametry zbliżone do wartości ciepłochronnych materiałów ściennych. Co zatem wyróżnia tynk energooszczędny?

Po pierwsze tynk ciepłochronny, zastosowany na murze jednowarstwowym, może ograniczyć negatywne działanie mostków termicznych w spoinach ściany. Po drugie, dzięki swoim właściwościom paroprzepuszczalnym, nie zaburza odprowadzania wilgoci na zewnątrz budynku. Jednakże tego rodzaju tynku nie należy stosować w strefie cokołowej i w innych miejscach narażonych na działanie wody odpryskowej.

Czy warto stosować tynki ciepłochronne?

Pomimo faktu, iż właściwości termoizolacyjne tynku ocieplającego są zdecydowanie słabsze od tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest to produkt warty uwagi. Jeśli decydujesz się na ocieplenie domu o konstrukcji muru jednowarstwowego, i zależy ci na tym, by nie zaburzać odprowadzania wilgoci ze ściany, to tynk ciepłochronny będzie dobrym rozwiązaniem. Możesz zastosować go również wewnątrz budynku – np. gdy zależy ci na pozostawieniu muru zewnętrznego w pierwotnym kształcie, zwłaszcza w przypadku zabytkowych elewacji.