Stary dom wybudowany z drewna z biegiem czasu może potrzebować termomodernizacji. Jeśli nie spełnia już standardów w kwestii energooszczędności, warto pomyśleć o ociepleniu domu drewnianego od zewnątrz. Sprawdź, jakie materiały nadają się do tego celu najlepiej oraz jaką metodę termoizolacji wybrać.

Na czym poleca ocieplanie domu drewnianego?

Drewno jest nie tylko pięknym i naturalnym budulcem. Posiada również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jednakże, wraz z upływem czasu, może się okazać, że dom zbudowany z drewna będzie wymagał dodatkowego ocieplenia. Nie zawsze możliwe jest wykonanie dodatkowej warstwy izolacji wewnątrz budynku. Wówczas należy wykonać termomodernizację obiektu, stosując ocieplenie od zewnątrz. Taki zabieg to nie tylko zwiększenie termoizolacyjności budynku, ale również zabezpieczenie drewna przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Prawidłowo wykonane prace gwarantują niższe opłaty za ogrzewanie i większy komfort użytkowania.

W przypadku ocieplania starego domu drewnianego od zewnątrz wymagana jest szczególna ostrożność oraz dostateczna wiedza, która pozwoli Ci sprecyzować specyfikę drewna, z którego zbudowany jest dom. Ocieplenie ścian zewnętrznych drewnianych można wykonać, wykorzystując różne materiały, m.in. wełnę mineralną, styropian a ostatnio dużą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa.

Ocieplanie domu drewnianego od zewnątrz to jeden punktów programu Czyste Powietrze, na który można uzyskać dofinansowanie. Jeśli masz problem ze zrozumieniem zasad programu – skontaktuj się z nami. Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację znajdziesz na stronie Termofinanse.

Jak ocieplić drewniany dom?

Prace należy rozpocząć od sprawdzenia stanu drewna, zwłaszcza pod kątem obecności pleśni i grzybów. To bardzo ważne – pozostawienie ich może skutkować degradacją konstrukcji domu. Należy zatem oczyścić wszelkie zainfekowane miejsca, mechanicznie oraz przy użyciu dedykowanych środków chemicznych.

Tak przygotowaną powierzchnię należy zaimpregnować za pomocą specjalistycznych preparatów do drewna. Konieczne będzie zwrócenie uwagi na wskazówki producenta dotyczące czasu schnięcia i sugerowanej ilości warstw.

Ocieplanie domu drewnianego od zewnątrz przeprowadzone przy pomocy pianki poliuretanowej daje wymierne korzyści. Przede wszystkim piana PUR otwartokomórkowa jest materiałem o wysokim współczynniku przewodzenia ciepło. Co również ważne w przypadku ocieplania domu drewnianego, produkt ten umożliwia oddychanie przegród. To sprawia, że jest o wiele lepszym wyborem niż np. popularny styropian, który blokuje swobodne przedostawanie się pary wodnej przez przegrody, a co za tym idzie, powoduje powstawanie grzyba.

Jak ocieplić drewniany dom? Najlepszą metodą jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową. Główną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość dotarcia do wszystkich miejsc, nawet takich, które są problematyczne w przypadku innych materiałów, np. styropianu. Co więcej, pianka poliuretanowa otwartokomórkowa jest elastyczna, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku drewnianych konstrukcji – nie odczepi się od belek czy desek, które pracują w naturalny sposób.

Choć często pada pytanie, jak ocieplić drewniany dom z zewnątrz, warto pamiętać, że decydując się na izolację natryskową pianką poliuretanową, najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy posiadają specjalny sprzęt do przeprowadzania tego typu prac. Doświadczona ekipa jest w stanie zaizolować do 250 m2 powierzchni w ciągu dnia.

Najlepsze materiały do ocieplania domu drewnianego

Czym ocieplić drewniany dom? Zdecydowanie odradza się robić to przy pomocy styropianu, który nie przepuszcza pary wodnej. Wśród materiałów, których można użyć do ocieplania domu drewnianego, wyróżnia się płyty z wełny mineralnej półtwardej, płyty drzewno-magnezowe oraz piankę poliuretanową. Ta ostatnia cechuje się nie tylko tym, że pozwala na swobodny przepływ pary wodnej, ale również jest odporna termicznie – jej właściwości są zachowane w szerokim zakresie temperatur.

Pianka poliuretanowa nie topi się, ale podczas kontaktu z ogniem na powierzchni tworzy się zgorzelina, która powstrzymuje dalsze rozprzestrzenianie się płomieni oraz chroni materiał w głębszych warstwach. Dodatkowo produkt w znacznym stopniu poprawia akustyczną izolacyjność ścian, co zwiększa komfort życia mieszkańców.