Wśród proekologicznych rozwiązań, które warto rozważyć, budując lub remontując dom, niebagatelną funkcję pełnią nowoczesne systemy grzewcze. To nie tylko ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów. Wysokiej klasy instalacja grzewcza w domu to gwarancja niższych rachunków i komfortu dla domowników. Poznaj nowoczesne systemy grzewcze w budownictwie XXI wieku.

Nowoczesne systemy grzewcze, czyli jak obniżyć rachunki za ogrzewanie

Koszty ogrzewania – powietrza lub wody, w najprostszy sposób można przedstawić jako iloczyn ilości zużytej energii oraz jednostkowego kosztu jej uzyskania. Wniosek nasuwa się sam – aby obniżyć rachunki, należy zmniejszyć wartość przynajmniej jednego, a najlepiej dwóch czynników, bez narażania na szwank komfortu cieplnego.  Takie możliwości dają nowoczesne systemy ogrzewania. Osiągając pożądany efekt, zużywają one znacznie mniej paliwa lub korzystają z odnawialnych źródeł energii. Poznaj zalety wykorzystania nowych technologii w Twoim domu!

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody

Słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii, które możemy wykorzystać w naszym domu. Od wielu lat znanym i popularnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne. Jednakże rozwój technologii grzewczej przyniósł wydajniejsze rozwiązania wykorzystania energii solarnej. Instalacja paneli fotowoltaicznych daje możliwość nie tylko pozyskiwania energii elektrycznej. Możemy wykorzystać je również do grzania wody użytkowej. System o mocy zaledwie 1-1,5 kW potrafi zasilić grzałkę niewielkiego bojlera o pojemności 60l.

Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną on-grid. Ogromnym plusem tego rodzaju instalacji jest fakt, że nie tylko pozwala ona na użytkowanie produkowanego przez nie prądu, ale także na odsprzedaż jego nadwyżek do zakładu energetycznego. Warto także pamiętać, że taka instalacja o mocy 4 kW jest w stanie dać nam prąd o wartości ok. 2200 zł rocznie.

Kotły kondensacyjne do ogrzewania domu

Na czym polega nowoczesne ogrzewanie domu jednorodzinnego? Sercem instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł. To w nim dostarczane paliwo zmieniane jest w energię cieplną. Żeby zrozumieć, czym wyróżniają się kotły kondensacyjne, trzeba poznać zasadę działania pieca C.O. Konstrukcja klasycznego kotła to przede wszystkim palnik do spalania paliwa oraz wymiennik ciepła – miejsce, w którym spaliny „oddają” ciepło wodzie, przepływającej przez piec.

W kotle kondensacyjnym wymiennik jest tak skonstruowany, by powodować skroplenie się pary wodnej ze spalin. Wtedy właśnie następuje odebranie dodatkowego ciepła, które ze zwykłych kotłów bezpowrotnie ucieka przez komin. Skutkuje to wyższą niż w przypadku tradycyjnych kotłów sprawnością, przekraczającą 100% – w konsekwencji zużywają o 15-20% mniej paliwa.

Pompa ciepła jako źródło ogrzewania budynku

Odnawialne źródła energii kojarzą nam się przede wszystkim z wytwarzaniem energii elektrycznej. Niesłusznie. Nowoczesne systemy grzewcze wykorzystują naturalne bogactwo energetyczne występujące w przyrodzie. Pompy ciepła to urządzenia pozyskujące energię cieplną z niewyczerpalnych pokładów ziemi, wody i powietrza. Ich działanie opiera się o podstawowe procesy fizyczne, takie jak parowanie, skraplanie, sprężanie i rozprężanie.

Najczęściej spotykane instalacje to systemy typu solanka-woda, wykorzystujące ciepło pochodzące z ziemi. Należy pamiętać, że pompy ciepła pracują najefektywniej na tzw. niskim parametrze- temperatura czynnika w obiegu nie powinna przekraczać 35 oC. Dlatego decydując się na zakup tego typu urządzenia, należy dobrać odpowiedni system ogrzewania, który nie wymaga wysokich temperatur wewnątrz instalacji. Ogrzewanie podłogowe lub ścienne – te rozwiązania doskonale sprawdzą się w instalacji z pompą ciepła.

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu – te oraz inne, niewymienione w artykule – to świetna inwestycja, na której skorzystasz nie tylko Ty i Twoi domownicy, ale także środowisko naturalne.