Dzisiaj każdy pragnie otaczać się pięknem. Świadomość wpływu otoczenia na człowieka jest coraz większa i wpływa na nasze wybory. Budowa lub remont domu wiąże się zatem nie tylko z poszukiwaniem funkcjonalności i komfortu, ale jest również procesem aranżowania przestrzeni tak, by cieszyła nasze oczy. To właśnie w swoim domu zwykle spędzasz najwięcej czasu. Dlatego tak ważne jest, by każdy jego element służył Ci jak najlepiej, a codzienne, domowe czynności przynosiły radość.

Czasy kiedy traktowało się łazienkę jako pomieszczenie prywatne, które cechować ma przede wszystkim funkcjonalność dawno minęły. Salon, foyer czy kuchnia – zwykle te przestrzenie stanowiły pole naszej kreatywności przy aranżowaniu wnętrz. Obecnie myśli się o łazience jako kolejnym miejscu w Twoim domu, które będzie zachwycać. Kluczową rolę w designie łazienki będzie pełniło światło. Dzisiaj dowiesz się, jak stworzyć nowoczesną, pięknie doświetloną przestrzeń relaksu i codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.  Jak może wyglądać aranżacja łazienki na poddaszu?

Łazienka na poddaszu z oknem – jak ją urządzić?

Wysokiej klasy armatura i pięknie dobrane detale to nie wszystko. Światło dzienne jest tym, co ożywia wnętrze i nadaje mu prawdziwego piękna. Okno dachowe w łazience jest kapitalnym rozwiązaniem. Osadzone w połaci dachu doprowadza nawet dwukrotnie więcej światła niż okna pionowe, w ścianach domu. Ponadto zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczenia i gwarantuje prywatność – okna skierowane są ku górze, co ma nieocenione znaczenie, zwłaszcza w gęstej zabudowie miejskiej.

Planując aranżację łazienki, należy zwrócić uwagę na przekrój pomieszczenia. Usytuowanie urządzeń i mebli będzie zależało od wysokości, na której znajduje się sufit lub skos ściany kolankowej w danym miejscu. Łazienka na poddaszu z oknem dachowym to wymarzone miejsce na zainstalowanie wanny. Dużo trudniej umieścić w niej kabinę prysznicową, ze względu na jej wysokość i konieczność osadzenia w pobliżu pionu kanalizacyjnego. Pomocny będzie projekt wnętrza, który uwzględni wymiary wnętrza i rozmieszczenie urządzeń, a także wskaże optymalne miejsce na okno dachowe w łazience.

Okno dachowe łazienka na poddaszu

Jak dobrać okno dachowe do łazienki?

Kiedy zdecydujesz się już na rozwiązanie, jakim jest łazienka na poddaszu z oknem dachowym, czas na znalezienie odpowiedniego produktu. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłyną na komfort użytkowania pomieszczenia. Po pierwsze – oświetlenie łazienki na poddaszu wymaga zastosowania okna odpornego na wilgoć. W tym aspekcie kluczowy jest materiał, z jakiego wykonane jest okno – powinno to być drewno pokryte poliuretanem lub PCV. Druga rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to rozwiązania wentylacyjne, użyte w produkcie. Okno dachowe w łazience na poddaszu powinno być wyposażone w nawiewnik, który umożliwia wymianę powietrza nawet, kiedy jest zamknięte. Trzecim kryterium przy wyborze będzie umiejscowienie klamki – należy wziąć pod uwagę łatwość dostępu do górnej lub dolnej krawędzi okna.


Warto zadbać o dobre oświetlenie w łazience, nie tylko ze względów estetycznych. Okno dachowe pozwala nam zachować prywatność bez konieczności utraty dostępu do światła dziennego. Kolejną bardzo ważną kwestią jest wentylacja – okna dachowe zapewnią dopływ świeżego powietrza i jego odpowiednią cyrkulację. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się nadmiernej wilgoci, a nawet rozwoju pleśni.

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie do wymiany okien, to koniecznie upewnij się, że wybrane okno spełnia normy energooszczędności. Rządowy program Czyste Powietrze umożliwia skorzystanie z dotacji lub preferencyjnej pożyczki – także na wymianę okien. Warunkiem jest, między innymi, zakup okna o współczynniku przenikalności cieplnej poniżej 1,3 W/(m2.K), a od stycznia 2021 roku poniżej 1,1 W/(m2.K). Warto zatem postawić na wysokiej jakości produkt.

Łazienka z oknem na poddaszu – inspiracje aranżacyjne

Okno dachowe łazienka na poddaszu

Źródło powyższych zdjęć: materiały producenta ze strony velux.pl