Już od 2 lat realizowany jest w Polsce rządowy program „Czyste Powietrze” mający na celu poprawę jakości powietrza w polskich miastach. Dzięki przewidzianym w programie dotacjom i preferencyjnym pożyczkom można uzyskać środki na termomodernizację budynków oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Program realizowany jest przez Ministerstwo Środowiska, a  pieniądze przeznaczone są m.in. na kotły węglowe 5 klasy z certyfikatem EcoDesign, które dzięki zastosowanej technologii, ograniczającej emisję szkodliwych substancji do atmosfery, są przyjazne dla środowiska.

 

Program „Czyste Powietrze” – jak otrzymać dotacje na piece i kotły z 5 klasą emisji?

Aktualnie, na rynku polskim oraz europejskim zgodnie z prawem można zakupić kotły 5 klasy z certyfikatem. Od 1 lipca 2018 roku zakazano bowiem wpuszczania do obrotu kotłów, które nie spełniają warunków czystości emisji, jaka charakteryzuje 5 klasę. Oczywiście nie obliguje to wszystkich do wymiany pieców w domach, jednakże rząd chcąc zachęcić do tego Polaków, przeznaczył specjalne fundusze na dotacje. W przypadku, gdy nie korzystamy z programu Czyste Powietrze, wystarczające jest, aby kocioł posiadał klasę 5 – certyfikat EcoDesign nie jest wówczas wymogiem.

Czym różnią się kotły 5 klasy z certyfikatem EcoDesign od starszych urządzeń? Warto podkreślić dwie istotne zalety, jakie płyną z wyboru nowego pieca. Po pierwsze jest przyjazny dla środowiska – według badań emituje kilkukrotnie mniej szkodliwych substancji i pyłów niż jego odpowiedniki niższych klas, a zwłaszcza pozaklasowe kotły, które nadal są eksploatowane w polskich domach. Druga, niezwykle istotna kwestia to wydajność pieca. Nowoczesne kotły 5 klasy często osiągają ponad 90% sprawności, co obniża zużycie paliwa i w konsekwencji gwarantuje oszczędności w trakcie każdego sezonu grzewczego.

Kotły 5 klasy z certyfikatem EcoDesign – od kiedy są obowiązkowe i dla kogo?


Środki na dotacje oraz na preferencyjne pożyczki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Wsparcie jest dosyć wysokie, bo można uzyskać nawet 90% kosztu zakupu w ramach programu Czyste Powietrze. Dla tych, którzy nie spełniają warunków dotacji, bo mają za np. za wysokie dochody, ale chcą nabyć kotły węglowe 5 generacji (lub na inne paliwa), pozostają również pożyczki preferencyjne z niskim oprocentowaniem.

Chcesz skorzystać z dofinansowania do pieca? Spełniony musi być główny warunek – 5 klasa emisyjna oraz obowiązkowy certyfikat EcoDesign. Kupowanie starych pieców jest po prostu nieopłacalne i szkodliwe dla środowiska.

Kocioł zasypowy czy z podajnikiem?

Na rynku do wyboru są różne urządzenia spełniające normy. Do najbardziej popularnych należy kocioł zasypowy, czyli kocioł 5 klasy bez podajnika, oraz kotły z podajnikiem. Czym się różnią? Piec 5 generacji zasypowy jest tani w zakupie i dosyć prosty w eksploatacji, nie posiada on jednak automatycznego podajnika, a więc trzeba samemu go ładować. Jego mocną stroną jest również możliwość spalania różnego rodzaju paliw. Zwykle zajmuje on mniej miejsca niż piec 5 generacji z podajnikiem, co może być decydującym argumentem wpływającym na wybór, zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni w kotłowni.

W przypadku urządzeń z podajnikiem automatycznym głównym atutem jest wygoda. Te kotły pozwalają na bezobsługową eksploatację trwającą nawet do kilkunastu dni. To duże ułatwienie, ale również dodatkowy koszt. Warto także wspomnieć, że kocioł zasypowy, aby spełniać wymogi emisyjności klasy 5, musi obowiązkowo pracować z buforem ciepła – tylko i wyłącznie wtedy realnie będzie mógł pracować na 100% mocy (zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012).

Kocioł węglowy klasy V – jakie paliwo wybrać?

Kocioł klasy 5 na paliwo stałe z certyfikatem EcoDesign może spalać m.in. węgiel, ekogroszek czy biomasę. Wybór opału będzie uzależniony od konstrukcji pieca – te wyposażone w automatyczny podajnik wymagają zastosowania węgla w postaci groszku lub pelletu.  Warto zauważyć, że normy emisji wyznaczane są na podstawie osiągów pieca z wykorzystaniem paliwa wysokiej jakości, dlatego jeśli zależy nam na tym, by nasza instalacja była przyjazna dla środowiska, musimy zwrócić uwagę na to, czym będziemy palić.