Wykonanie elewacji zewnętrznej to nie tylko estetyczny zabieg, mający na celu wyróżnienie budowanego obiektu spośród wszystkich innych. Położenie tynku na ścianach zewnętrznych to finalny, integralny etap izolacji termicznej budynku, ochrona murów przed działaniem czynników atmosferycznych i wpływu środowiska zewnętrznego. Wybór materiału, którym pokryjemy ściany, nie wpływa tylko na nasze wrażenia estetyczne, ale jest ważnym elementem całego ocieplenia.

Dobranie odpowiedniego tynku może stanowić dla nas problem, jeżeli nie dysponujemy konkretną wiedzą na temat dostępnych na rynku rozwiązań. Czy wybrać tynk grubowarstwowy, czy cienkowarstwowy? Mineralny, akrylowy, a może silikonowy? Ponadto na rynku funkcjonuje szerokie grono producentów, a każdy z nich podkreśla walory swojego produktu.

Czym zatem się kierować? Dobór materiału na elewację jest uzależniony m.in. od kilku czynników. Podstawowym jest technologia, w której wykonane zostały ściany, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju materiału izolacji termicznej, jaki został wykorzystany na danym obiekcie. Obecnie popularną metodą izolacji termicznej ścian jest tak zwana metoda „na mokro” – polega ona na oklejeniu murów warstwą styropianu lub wełny mineralnej za pomocą kleju do styropianu, oraz pokrycie jej zbrojeniem składającym się z siatki i zaprawy, które stanowi bezpośrednie podłoże dla tynku. Do tak wykonanych ścian zaleca się stosowanie tynków cienkowarstwowych nakładanych ręcznie lub z użyciem agregatu tynkarskiego.

Innym sposobem izolacji termicznej jest wykorzystanie piany PUR. Izolacja za pomocą pianki zakmniętokomórkowej pozwala ograniczyć straty energetyczne i w znacznym stopniu podnosi komfort użytkowania domu. Jest świetną alternatywą dla wełny mineralnej lub styropianu.

Tynki – rodzaje cienkowarstwowe

Obecnie w budownictwie tynk zewnętrzny cienkowarstwowy występuje w kilku rodzajach. Wybór produktu, który zastosujemy do naszej elewacji zewnętrznej, jest uwarunkowany rodzajem materiału użytego do ocieplenia.

W przypadku izolacji wykonanej z wełny mineralnej sugeruje się zastosowanie tynków o wysokiej paroprzepuszczalności. Takie warunki spełnia tynk zewnętrzny mineralny, silikatowy i tynk zewnętrzny silikonowy.

  • Tynk zewnętrzny mineralny jest powszechnie stosowany w budownictwie ze względu na niską cenę, uniwersalność i dobrą paroprzepuszczalność. Spoiwem tynku mineralnego są cement, wapno i inne składniki mineralne. Jego wadami jest trudność nakładania oraz konieczność zastosowania farby elewacyjnej jako dodatkowej warstwy elewacji.
  • Tynk zewnętrzny silikatowy jest natomiast wysoce odporny na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Dzięki właściwościom fizykochemicznym jego cząsteczki wchodzą w reakcję z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu atmosferycznym, co jeszcze zwiększa jego trwałość. Tynk zewnętrzny silikatowy cechuje również wysoka paroprzepuszczalność.
  • Tynki zewnętrzne silikonowe mają właściwości hydrofobowe, zabezpieczają powierzchnie przed grzybami i innymi niepożądanymi organizmami (np. glonami). Łączą w sobie zalety tynków mineralnych (paroprzepuszczalność) i żywicznych (wodoszczelność). Występują w bardzo szerokiej gamie kolorów.
  • W przypadku ocieplenia ścian styropianem lub pianą poliuretanową możemy postawić na tynk zewnętrzny akrylowy. Charakteryzuje się wysoką elastycznością, a więc łatwo nakłada się go nawet w trudno dostępne miejsca.

Tynk energooszczędny

Tynk energooszczędny – jak zwiększyć izolacyjność budynku?

Branża budowlana nieustannie dostarcza rozwiązania, które mają na celu wypełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm związanych z efektywnością energetyczną powstających lub modernizowanych budynków. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w sprzedaży pojawiły się tynki energooszczędne, nazywane także ciepłochronnymi. Czym jest tynk termoizolacyjny? Są to tynki mineralne wzbogacone o perlit, mający właściwości izolacyjne termicznie i akustycznie. Zastosowanie go rzeczywiście może poprawić parametry przenikania cieplnego naszej elewacji zewnętrznej, jednakże zastosowanie tego typu materiału, podobnie jak w przypadku klasycznego tynku mineralnego, będzie wymagało zastosowania farby elewacyjnej.