Izolacja termiczna obiektu mieszkalnego jest jednym z elementów, na które można uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Zazwyczaj ocieplane są ściany zewnętrze, zdarzają się jednak sytuacje, w których jedynym rozwiązaniem jest ocieplanie ścian od wewnątrz. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas izolacji termicznej wewnętrznej i jakie materiały sprawdzą się w do tego najlepiej.

Ocieplanie ścian od wewnątrz

Ocieplanie ścian to jeden z etapów kompleksowej termomodernizacji domu, którego lepiej nie pomijać. Brak odpowiedniego docieplenia skutkuje ucieczką zarówno ciepła, jak i zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych stosowana jest termoizolacja od zewnątrz. Są jednak wyjątki, w których nie można zastosować tego typu rozwiązania. Wówczas mieszkańcy mogą zdecydować się na ocieplenie ścian od wewnątrz.

Izolacja ścian od wewnątrz wykonywana jest rzadziej niż ocieplanie ścian zewnętrznych. Jest też bardziej skomplikowana w wykonaniu. Głównym problemem jest fakt, że konstrukcja budynku znajduje się w strefie nieogrzewanej. Taka sytuacja wpływa na wzrost kosztów ogrzewania.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy izolacja termiczna od wewnątrz jest jedynym rozwiązaniem. Dzieje się tak w przypadku budynków z fasadą, której nie chcesz lub nie możesz naruszyć. To idealna opcja dla obiektów objętych ochroną konserwatora, a także wtedy, gdy budynek jest częścią zabudowy szeregowej lub bliźniaczej – jeśli właściciele nie wyrażają zgody na zewnętrzną izolację, rozwiązaniem może być ocieplenie domu od wewnątrz.

Materiały do ocieplenia ścian od wewnątrz

Czym ocieplić ściany od wewnątrz? Możesz zdecydować się np. na wełnę mineralną lub styropian. Coraz większą popularnością cieszy się także pianka PUR, aplikowana metodą natryskową. To idealny materiał do ocieplania wnętrz, który – dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła – może być nałożony cienką warstwą.

Materiały do ocieplenia ścian od wewnątrz

Do izolacji wnętrz polecana jest pianka otwartokomórkowa, która wyróżnia się zdolnością dyfuzji pary wodnej, co zapobiega przegniciu i zawilgoceniu elementów konstrukcyjnych. Ocieplanie ścian od wewnątrz pianką PUR zapobiega uciekaniu ciepła przez długi czas – produkt wyróżnia się bowiem wysoką trwałością. Pianka jest przyjazna dla środowiska i bezpieczna dla alergików. Podczas aplikacji produkt dociera do najmniejszej szczeliny, dlatego można go używać nawet na nieregularnych powierzchniach.

Izolacja termiczna od wewnątrz – szczegółowo zaplanuj wszystkie działania

Jeśli zdecydowałeś się na tę metodę izolacji termicznej, pamiętaj, że obszar użytkowy wnętrza ulegnie zmniejszeniu. Niezwykle ważna jest więc grubość materiału do ocieplenia ścian od wewnątrz. Miej na uwadze, że izolowana powierzchnia narażona jest na chłód zewnętrzny, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Szczególną uwagę zwróć na zminimalizowanie występowania pary wodnej wewnątrz izolacji – zadbaj o odpowiednią paroizolację. Pamiętaj o tym, że izolacje wewnętrzne wiążą się z występowaniem mostków termicznych. Ciągłość izolacji zapewnia bowiem ocieplenie wszystkich powierzchni, włącznie z podłogą i stropami.

Izolacja termiczna od wewnątrz jest jednym z etapów głębokiej termomodernizacji, na którą można uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ciepło w domu konieczne jest także uszczelnienie okien i drzwi oraz wymiana kotła na paliwo stałe. Odpowiedzialnie podejdź do procesu termomodernizacji – swoje działania rozpocznij od szczegółowego audytu energetycznego domu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat Programu Czyste Powietrze – skontaktuj się z nami!