Uszczelnianie okien jest jednym z elementów, na które można uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Proces ten przyczynia się do eliminacji ucieczki ciepła z wnętrza domu. Sprawdź, jakie materiały najlepiej nadają się do zabezpieczenia okien oraz jak i gdzie prawidłowo je zaaplikować.

Jak uszczelnić okna? – szczegółowa termomodernizacja domu

Częścią szczegółowego planu modernizacji budynku, na który można uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, jest uszczelnianie okien. Proces ten stanowi zabezpieczenie przed ucieczką ciepła z domu. Dodatkowo chroni wnętrze budynku przed deszczem i jest doskonałym izolatorem akustycznym. Przy kupnie okna w składzie klient nie dostaje z reguły w pakiecie środków uszczelniających i mocujących. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swoje okna, zwróć się o poradę do fachowców, którzy profesjonalnie wykonają tę pracę lub dokonaj zakupu w autoryzowanych punktach, które oferują usługę montażu. Specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiednie okna do Twojego domu, które spełnią wymagania określone w programie Czyste Powietrze – jest to warunek konieczny, aby móc się starać o dofinansowanie.

Dotacja lub pożyczka jest przyznawana w przypadku wymiany okien fasadowych, dachowych, drzwi balkonowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieralnych. Muszą być one fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu oraz posiadać deklarację zgodności, instrukcję napisaną w języku polskim i pisemną gwarancję producenta. Dodatkowo przegrody zewnętrzne w oknach powinny mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,9 W/(m2K) – takie warunki będą obowiązywać od 31 grudnia 2020 roku.

Jak uszczelnić okna? Wybór odpowiedniego preparatu zależy od planowanego sposobu izolacji. Jeśli ościeżnicę i ramy okienne chcesz zabezpieczyć od wewnątrz, wybierz materiały paroizolacyjne, np. folię paroszczelną lub silikon. Czym uszczelniać okna od zewnątrz? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się materiały paroprzepuszczalne, tzn. taśmy z pianki lub folie paroprzepuszczalne. Zastosowanie nieodpowiednich materiałów izolacyjnych do ocieplania okna mogłoby skutkować przedostawaniem się pary wodnej z ogrzewanych pomieszczeń w miejsca połączeń, co prowadzi do zawilgocenia.

Pamiętaj, że ocieplanie okien jest jednym z kilku kroków kompleksowej termomodernizacji domu. Oprócz tego należy ocieplić ściany i dach, sprawdzić stan instalacji wewnętrznych oraz wymienić elementy grzewcze. Pierwszym krokiem jest jednak przeprowadzenie audytu energetycznego. Wykonuje się go po to, by określić zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac, które należy wykonać w ramach termomodernizacji budynku. W audycie energetycznym pojawiają się również proponowane rozwiązania, których celem jest zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Jeśli pragniesz uzyskać szczegółowe informacje na temat programu termomodernizacyjnego, skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Sprawdź także: dofinansowanie do wymiany okien.

Czym uszczelnić okno?

Zastanawiasz się czym uszczelnić okna? Możesz zdecydować się na piankę poliuretanową, która sprawdzi się przy oknach drewnianych, metalowych i plastikowych. Pamiętaj, że produkt ten stanowi uzupełnienie dybli i kotew, służących do przytwierdzenia ram okiennych do ścian. Piankę należy wtryskiwać w przestrzeń pomiędzy ramą a ścianą. Ulega wtedy rozprężeniu i zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. Kiedy stwardnieje, możesz ją tynkować lub pokryć farbą.

Czym uszczelnić okno

Najpopularniejszym rodzajem pianek PUR do uszczelniania okien są te, które wstrzykuje się w szczeliny przez plastikową rurkę. Pamiętaj, że po otwarciu pianki musisz ją zużyć do końca, inaczej zaschnie. Są również pianki, które aplikuje się pistoletem. Dzięki temu rozwiązaniu możesz kontrolować strumień produktu, a praca staje się szybsza. Forma pistoletu chroni piankę przed wyschnięciem. Szerokość minimalna spoiny wykonanej pianką PUR wynosi 6 mm, natomiast maksymalna – 40 mm.

Rodzaje pianek PUR do uszczelniania okien

Pianki do uszczelniania okien dzielą się na jedno- i dwuskładnikowe. Materiały jednoskładnikowe ulegają stwardnieniu pod wpływem wilgoci, dlatego minimalna wilgotność powietrza powinna oscylować wokół 35% przy temperaturze 0 °C. Pianki tego typu nanoś na czystą, odtłuszczoną i zwilżoną powierzchnię. Przed użyciem produktu wstrząśnij pojemnikiem. Pamiętaj także o zamknięciu okien. Szczelinę wypełnij do połowy, a po jej stwardnieniu odetnij nadmiar produktu nożem. Wszelkie zabrudzenia wyczyść acetonem po aplikacji pianki.

Pianki dwuskładnikowe twardnieją w wyniku reakcji chemicznej, która zachodzi między jej składnikami. Proces ten następuje znacznie szybciej niż przy użyciu pianek jednoskładnikowych. Materiał termoizolacyjny jest także bardziej elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Obecnie na rynku budowlanym dostępne są pianki o zmniejszonej rozprężności – taki produkt osiąga dwukrotnie mniejszą objętość niż jego tradycyjne odmiany. Nadaje się do precyzyjnego uszczelniania, w związku z czym nie wypaczy ramy okiennej. Pamiętaj, że produkt nie jest odporny na promienie UV – zabezpiecz go więc innym materiałem, odpornym na promienie słoneczne.

Decydując się na uszczelnienie okien, możesz wybrać metodę tradycyjną lub tzw. ciepły montaż okien. Ta druga metoda znacznie lepiej minimalizuje straty ciepła. Tradycyjny montaż prowadzi bowiem do powstania mostku cieplnego w miejscu styku okna z murem. W zależności od rodzaju ściany (jednowarstwowa, dwuwarstwowa lub trójwarstwowa) proces osadzania okna wygląda inaczej. Dlatego warto wybrać fachową ekipę, która wykona to zadanie szybko i profesjonalnie.