Pięknie doświetlone poddasze to marzenie każdego inwestora czy osoby adaptującej lub remontującej mieszkanie. Dla komfortu użytkowników kluczowe jest zapewnienie źródeł naturalnego światła. Nowoczesne, energooszczędne okna dachowe to strzał w dziesiątkę. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie są najważniejsze parametry okien energooszczędnych?  Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego poddasza.

Najważniejsze parametry energooszczędnych okien dachowych

Nie każdy klient potrafi odnaleźć się w gąszczu symboli i wartości, jakie występują na etykietach okien dachowych w marketach czy hurtowniach. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim na współczynnik przenikalności cieplnej okna. Obecne normy dla tego parametru wynoszą 1,3 W/(m2* K), jednakże już od stycznia 2021 r. kryteria zostaną zaostrzone do wartości 1,1 W/(m2* K). Należy zwrócić uwagę, że często producenci podają parametr przenikalności cieplnej szyby. Może to być dodatkowa informacja, jednakże kluczowy jest parametr dla całego okna.

Drugim aspektem jest dźwiękoszczelność. Wspaniale jest budzić się w pięknie doświetlonej sypialni na poddaszu, gorzej jednak gdy deszcz uderzający o szyby nie daje nam spać. Standardowe okna mają właściwości tłumiące dźwięk na poziomie od 32 do 40 dB. Nowoczesne produkty potrafią ograniczyć hałas z zewnątrz nawet o 42 decybele.

Często pojawiają się pytania o ilość szyb, jakie powinny posiadać okna dachowe. Trzyszybowe czy dwuszybowe?? Oczywiście – ilość szyb przekłada się na współczynnik przenikalności cieplnej i właściwości akustyczne, jednak kluczowe będą wartości, wynikające z konstrukcji okna, opisujące właściwości techniczne.

Jak wybrać energooszczędne okna dachowe?

Pamiętaj, że okna powinny być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, wysokości montażu, a także przeznaczenia pomieszczenia. Do wyboru mamy okna drewniane lub drewniano poliuretanowe, która są białe i w pełni odporne na wilgoć. W zależności od potrzeb można także wybrać system otwierania: uchwyt w górnej części skrzydła lub elegancką klamkę na dole. Górny system otwierania polecany jest, gdy okna umieszczone są na standardowej wysokości. Dolny system sprawdzi się gdy okna zamontowane są wyżej – w takiej sytuacji łatwiej będzie sięgnąć do klamki.

Wybierając okna zwróć uwagę, by były wyposażone w wydajny system wentylacji, który dostarcza do wnętrza świeże powietrze nawet, gdy okna są zamknięte. Wentylacja powinna mieć także wbudowany łatwy w czyszczeniu i wymienny filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i owadów.

Kupuj energooszczędne i wysokiej jakości okna trzyszybowe, o zróżnicowanych funkcjach, które pomogą zmniejszyć rachunki i jednocześnie podnieść standard mieszkania lub domu. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej. Wyposażone są w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Będą więc dobrym wyborem do pomieszczeń, w których istotnie jest ograniczenie hałasu z zewnątrz

Montaż energooszczędnego okna dachowego

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem wpływającym na bilans energetyczny budynku jest sposób montażu okien. Kluczowe będzie zaangażowanie fachowców, doświadczonych w instalacji produktów firmy, na którą się zdecydujemy. Ponadto zwrócić należy uwagę na dedykowane akcesoria montażowe, służące dociepleniu okien, takich jak kołnierze i zestawy izolacyjne. Również instalacja okna nieco głębiej w połaci dachu pozwala na uzyskanie jeszcze lepszego efektu.

Warto zadbać o to by zakup i montaż były przemyślane. Wybierz okna dachowe energooszczędne. Parametry nie kłamią – to najlepsze rozwiązanie dla Twojego portfela i komfortu domowników.

Energooszczędne okna dachowe – inspiracje aranżacyjne