Przystępując do budowy nowego domu lub remontu istniejącego, musisz podjąć szereg ważnych i często niełatwych decyzji. Wybór materiałów, wykonawców czy technologii – to kluczowe aspekty na każdym placu budowy. Wybory, jakich dokonasz będą miały bezpośredni wpływ na komfort użytkowania budynku oraz na koszty jego eksploatacji. Termomodernizacja budynku jest niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów prac. Co kryje się pod tym pojęciem? Jakie prace obejmuje termomodernizacja? Czym są ulgi termoizolacyjne? Zapraszam do lektury!

 

Co to jest termomodernizacja budynku?

Mówiąc w skrócie – termomodernizacja budynku to kompleksowa inwestycja mająca na celu zredukowanie ilości energii cieplnej, niezbędnej do utrzymania ciepła w domu i grzania wody w instalacjach. Można więc uznać, że każde działanie, powodujące mniejszy pobór energii grzewczej, przy zachowaniu komfortu domowników, jest działaniem termomodernizacyjnym.

Prace objęte taką inwestycją można podzielić na te, które likwidują bądź minimalizujące straty energii oraz te maksymalizujące efektywność systemu grzewczego.

Jakie prace obejmuje termomodernizacja domu?

Termomodernizacja domu jednorodzinnego to między innymi wymiana nieefektywnego źródła ciepła, np. starego pieca węglowego na nowe, proekologiczne i charakteryzujące się wyższą sprawnością. Może to być na przykład nowoczesny kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. W ramach inwestycji warto wymienić również nieszczelną stolarkę okienną i drzwiową, przez którą bardzo często ucieka najwięcej ciepła z budynku.

Kolejny etap prac termomodernizacyjnych to ocieplenie lub docieplenie budynku – zarówno tradycyjnymi sposobami przy użyciu styropianu i wełny lub metodą innowacyjną – pianą PUR. Takiemu zabiegowi poddaje się zarówno przegrody pionowe – czyli ściany jak i dach. Dodatkowo warto pomyśleć o zakupie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli w znaczący sposób obniżyć pobór energii elektrycznej z sieci. Świetnym rozwiązaniem będzie również wentylacja mechaniczna odzyskująca ciepło.

Dofinansowania i ulgi na termomodernizację

Nietrudno stwierdzić, że termomodernizacja to świetny pomysł. Niestety często przeszkodę nie do przejścia stanowią koszty inwestycji. Niebagatelną pomocą może być dofinansowanie na termomodernizację budynku mieszkalnego, np. w ramach programu Czyste Powietrze. Jest to projekt, mający na celu poprawę jakości powietrza w polskich miastach i wsiach. Dotacja może wynieść nawet 37 000 zł, a większość wymienionych prac termomodernizacyjnych stanowi koszt kwalifikowany w programie.

O możliwości skorzystania z dofinansowania decyduje między innymi dochód wnioskującego – jeśli przekracza on 100 000 zł rocznie dotacja nie zostanie przyznana. Jednakże warto wówczas skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, czyli możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o koszty poniesione na poprawę energooszczędności budynku mieszkalnego. Kwota odliczenia może wynieść nawet 53.000 zł.

Pamiętaj – prace termomodernizacyjne to inwestycja na lata. Wybierz komfort i niższe rachunki!