Prawidłowo wykonany system ocieplenia domu to kwestia priorytetowa, jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła – i w konsekwencji obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Inwestujemy więc w dobrej jakości materiały izolacyjne, najwyższej klasy okna i drzwi. Czasem jednak okazuje się, że to za mało. Ciepło „ucieka” z budynku, rachunki za ogrzewanie są wyższe od oczekiwanych a dodatkowo zimą w niektórych miejscach wykrapla się woda na ścianach. Powód? Zmora systemów ocieplenia – mostek termiczny. Czym jest, gdzie występuje najczęściej i co zrobić, by się go pozbyć – dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł!

Co to jest mostek termiczny?

Tak zwany mostek termiczny to nic innego jak fragment przegrody budynku, np. ściany lub dachu, wyróżniający się zwiększonym współczynnikiem przenikania ciepła. Jest to zatem miejsce, przez które ciepło z wnętrza budynku „ucieka” na zewnątrz. Niestety konsekwencje, jakie niosą mostki termiczne w domu to nie tylko zwiększone rachunki. Takie miejsca narażone są na wykraplanie się wody i zawilgocenie ścian.

Mostek cieplny jest trudny do zlokalizowania gołym okiem. Najczęściej, by wykryć takie miejsca stosuje się badanie kamerą termowizyjną. Są jednak pewnie wskazówki, które pozwolą Ci ustalić którędy ucieka ciepło z twojego domu.

Gdzie najczęściej powstają mostki cieplne?

Błędy konstrukcyjne, wadliwie wykonane izolacje ścian, dachu i elementów stolarki okiennej i drzwiowej oraz źle ocieplone fundamenty czy balkony – to najczęstsze przyczyny powstawania defektu, jakim jest mostek termiczny. Miejscami szczególnego ryzyka są tzw. węzły konstrukcyjne, a więc miejsca styku różnych elementów konstrukcji – np. dachu i ścian, wieńców i nadproży czy lokalizacji okien i balkonów.

Skąd to wynika? Między innymi z faktu, że w tych miejscach stykają się ze sobą materiały o różnych właściwościach. To idealne warunki by powstał mostek termiczny. Okna stanowią często obszar największych utrat ciepła – powodem jest wadliwy montaż. Częstym przypadkiem jest również mostek termiczny w narożniku, wynikający z wadliwej izolacji stykających się ze sobą przegród.

W jaki sposób zlikwidować mostki termiczne?

Aby pozbyć się zmory jaką jest mostek cieplny, należy przede wszystkim zlokalizować miejsca, w których występuje. Pomoże tu wcześniej wspomniane badanie kamerą termowizyjną, w trakcie którego wykryte zostaną wszelkie punkty utraty ciepła z wnętrza domu.

Następnie należy zaplanować działania naprawcze. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie piany PUR – jest to materiał o doskonałych parametrach izolacyjnych, dopasowujący się do występujących szczelin. W przypadku nieciągłości warstwy izolacyjnej ściany, np. w miejscach występowania łączników, kotw czy innych elementów „przebijających” izolację sytuacja jest prosta – szczeliny należy wypełnić pianą.

Doskonałym pomysłem jest też wykonanie całościowej izolacji za pomocą piany PUR – np. dachu. Takie zabezpieczenie przegród praktycznie wyklucza wystąpienie defektu, jakim jest mostek termiczny. Balkon, okna, drzwi – wszędzie tam również możesz wykorzystać pianę poliuretanową.

Należy pamiętać, że to od bilansu cieplnego będzie zależeć Twój komfort i wysokość rachunków, jakie przyjdzie Ci płacić. Warto traktować takie działania jak inwestycję – poniesione nakłady z pewnością się zwrócą.