Okna i drzwi odpowiadają przeciętnie za 20-25% całkowitej utraty ciepła w naszych domach. W jaki sposób doświetlić wnętrza, nie narażając się na zwiększone koszty ogrzewania? Inwestycja w energooszczędne okna dachowe to świetne rozwiązanie. O to kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup.
Przejdź do następnych akapitów:
Czym są energooszczędne okna dachowe?
W wielu projektach domów, w połaci dachu przewidziane są okna dachowe. Pełnią funkcję doświetlenia – np. użytkowego poddasza – oraz zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń. Wybierając okna dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Wielkość okna, materiał, z jakiego jest wykonane, sposób otwierania – to wszystko ma wpływ na funkcjonalność produktu. To bardzo istotne cechy, jednakże przy zakupie musimy zwrócić uwagę także na współczynnik przenikalności cieplnej, jaką posiadają wybrane okna. To właśnie ten parametr decyduje o tym, jakie będą straty ciepła w otworze okiennym. Oowiązującym obecnie współczynnikiem przenikania ciepła, wyrażony symbolem Uw, dla okien dachowych wynosi maksimum 1,3 W/(m2.K). W styczniu 2021 przepisy ulegną zmianie, a górna wartość normy wyniesie 1,1 (W/m2K).
Wymiana starych okien na okna dachowe energooszczędne może stanowić koszt kwalifikowany programu Czyste Powietrze. Projekt ten umożliwia nam otrzymanie dofinansowania w postaci dotacji lub preferencyjnej pożyczki, nie tylko na okna i drzwi, ale także na wymianę systemu ocieplenia, zakup instalacji odnawialnych źródeł energii czy wymianę pieca grzewczego. Należy zwrócić uwagę, że tylko kompleksowa wymiana źródeł energii oraz odpowiednia termoizolacja budynku gwarantuje wymierny efekt utrzymania ciepła. Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach finansowania – wejdź na stronę termofinanse.pl i skontaktuj się z nami!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przystępując do zakupu okien, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów, którymi się cechują. Po pierwsze rozmiar – wielkość okna powinna być dostosowana do nachylenia połaci dachu. Im mniejszy kąt, tym dłuższe powinno być okno. Wpływa to na ilość wpadającego światła. Drugą kwestią będzie materiał, z którego produkt jest wykonany. W większości pomieszczeń sprawdzą się okna drewniane, natomiast w łazienkach zaleca się montaż okien odpornych na wilgoć, wykonanych z PCV lub drewna pokrytego poliuretanem.
Kolejnym aspektem, który należy rozważyć przed wyborem okna, jest specyfika pomieszczenia, w którym będzie umieszczone. Jakie okno dachowe sprawdzi się w pokoju dziecięcym? Wskazane byłoby takie, które gwarantuje bezpieczeństwo, na przykład poprzez system otwierania usytuowany poza zasięgiem dziecka. Okno dachowe do sypialni? Tu kluczowe będzie wyciszenie i komfort cieplny – takie cechy zapewniają okna z pakietem trzyszybowym.
Ostatnim, bardzo istotnym parametrem wpływającym na wybór okna, będzie jego energooszczędność.
Okna dwu lub trzyszybowe a energooszczędność – co wybrać?
Standardowe okna dachowe dwuszybowe posiadają współczynnik Uw w wysokości 1,3 W/(m2.K). Spełniają one wprawdzie aktualne normy, jednakże, decydując się na zakup, warto brać pod uwagę, że to inwestycja na lata. Rozsądnym wyborem będą okna dachowe o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,1 W/(m2.K), a więc dostosowanym do norm, które wchodzą w życie w styczniu 2021. Energooszczędny pakiet trzyszybowy zapewnia zminimalizowanie strat ciepła w otworach okiennych.
W budownictwie pasywnym, gdzie normy są najbardziej rygorystyczne, stosuje się okna o jeszcze niższym współczynniku Uw, często znacznie poniżej 1,0 W/(m2.K). Poza samym oknem należy zwrócić uwagę na akcesoria, które mają za zadanie zwiększenie termoizolacyjności otworów okiennych. Odpowiednio ocieplony kołnierz, systemy ram izolacyjnych i taśm uszczelniających – to te elementy wpływają na energooszczędność okna. Zastanawiasz się, jakie okna dachowe kupić? Pamiętaj o tym, że to inwestycja na lata. Dlatego warto wybrać okna, które obok zalet funkcjonalnych zapewnią nam niższe rachunki.