Odpowiednio dobrane okna dachowe zwiększają nie tylko komfort cieplny, ale również podnoszą komfort mieszkańców domu. Sprawdź, jakie są rodzaje okien dachowych i wybierz te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

Nieszczelne okna a ucieczka ciepła z wnętrza

Pomieszczenia znajdujące się na najwyższej kondygnacji domu narażone są na przegrzanie w lecie lub wyziębienie w okresie zimowym. Przez nieszczelne okna może uciec nawet do kilkudziesięciu procent ciepła z wnętrza. Wpływa to bezpośrednio na komfort życia, jak i wzrost rachunków za ogrzewanie. Warto więc zastanowić się nad wymianą stolarki okiennej i w ramach programu Czyste Powietrze, uzyskać na to dofinansowanie.

Pamiętaj, że wymiana okien na nowe to tylko jedna z części programu Czyste Powietrze. Jedynie kompleksowe wprowadzenie zmian w całym domu pozwoli Ci uzyskać wymierny efekt. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat stanu ciepła w domu, zdecyduj się na audyt energetyczny. Jeśli masz jakikolwiek problem ze zrozumieniem ustawy, w której zawarte są szczegóły programu, wejdź na stronę internetową.

Rodzaje okien dachowych – jakie wybrać?

Jakie są rodzaje okien dachowych i jak je wybrać do pomieszczenia. Konkretne rodzaje i typy okien dachowych należy dobrać do wielkości i funkcji pomieszczenia w którym będą wykorzystane.

Możesz zdecydować się na okna obrotowe, okna klapowo-obrotowe, okna sterowane elektrycznie, okna do dachu płaskiego, okna kolankowe do połączenia z oknami do poddaszy, okna balkonowe lub balkon dachowy, okna z możliwością łączenia w zestawy kombi.

Poszczególne rodzaje okien dachowych – czym się od siebie różnią?

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj okna, sprawdź najpierw czym dane modele się od siebie różnią.

Okna obrotowe są otwierane od góry lub od dołu. Ich skrzydło można obrócić o 180°, co znacznie wpływa na wygodę ich mycia. Z kolei okna klapowo-obrotowe zapewniają doskonały widok. Są przeznaczone do dachów o kącie nachylenia 45°.

Znacznie bardziej zaawansowanym typem jest okno sterowane elektrycznie. Sterowanie oknami i roletami odbywa się za pomocą naściennej klawiatury lub aplikacji ze smartfona. Ich zaletą jest cicho działający silnik, który jest niewidoczny po zamknięciu okna. Z punktu widzenia oszczędności ważne jest również niskie zużycie energii w trybie włączonego czuwania.

Ciekawym rozwiązaniem jest okno kolankowe do połączenia z oknami do poddaszy. Stanowi ono nie tylko przedłużenie okna, ale również zapewnia więcej naturalnego światła.

Okna balkonowe lub balkon dachowy zapewniają użytkownikowi komfortowe światło do codziennego funkcjonowania oraz umożliwiają wyjście np. na taras. Jeśli z kolei marzysz o panoramicznym widoku, połącz okna w zestaw kombi. Dzięki temu zapewnisz sobie jeszcze lepsze doświetlenie i kontakt ze światem zewnętrznym.

Okna do dachu płaskiego świetnie sprawdzą się w centralnych pomieszczeniach domów z płaskimi dachami, takimi jak korytarze czy łazienki, ponieważ doprowadzą światło do pomieszczeń z ograniczonym dostępem naturalnego światła.

Decydując się na wymianę stolarki okiennej na poddaszu, zapoznaj się najpierw z poszczególnymi rodzajami okien dachowych. Pamiętaj, że wybór nowoczesnych, energooszczędnych okien to jeden z kroków termomodernizacji budynku. Odpowiednio dobrane zapewnią Ci naturalne światło, komfort cieplny oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie.