Kolektory słoneczne, czyli popularne solary stanowią doskonałe, odnawialne źródło energii cieplnej dla domu. Mówiąc prosto, są to instalacje, których działanie polega na zamianie energii słonecznej w cieplną przy użyciu czynnika roboczego – np. wody, glikolu czy powietrza. Odpowiednio dobrany system kolektorów pozwala na zmniejszenie rachunków za energię przeznaczoną do grzania wody.

Jakie są rodzaje paneli słonecznych? Jak działa kolektor skupiający a jak kolektor powietrzny? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

 

 Jakie są podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych?

Dobór odpowiedniej instalacji ma niebagatelne znaczenie. Wśród najczęściej występujących na rynku kolektorów słonecznych, należy wyszczególnić kolektory płaskie, rurowo-próżniowe i skupiające. Co wyróżnia poszczególne rodzaje paneli słonecznych?

Poniżej znajdziesz informacje, dotyczące tych urządzeń oraz podział kolektorów słonecznych ze względu na ich konstrukcję.

Kolektory płaskie

Ich podstawowym zastosowaniem jest grzanie wody, mogą jednak pełnić funkcję wspomagania systemu grzewczego. Składają się z absorbera, będącego najczęściej blachą miedzianą pokrytą specjalną powłoką oraz systemu rurek, przez które przepływa czynnik roboczy, na przykład woda lub glikol. Ważnym elementem jest również szyba solarna, spełniająca funkcję chroniącą oraz izolującą. Występują różne rodzaje kolektorów słonecznych płaskich, a ich wspólną cechą jest przystępna cena. Stanowią najczęściej spotykany typ instalacji solarnych.

Czynnikami mającymi największy wpływ na wydajność kolektora są jego sprawność optyczna oraz współczynnik strat. Te parametry są określane na podstawie normy europejskiej EN 12975. Wyższa sprawność optyczna oraz mniejsze straty do otoczenia przekładają się na większą wydajność kolektora słonecznego. Występują różne rodzaje kolektorów słonecznych płaskich, a ich wspólną cechą jest przystępna cena. Stanowią najczęściej spotykany typ instalacji solarnych.

Kolektory próżniowo-rurowe

Częstym wyzwaniem w systemach paneli solarnych jest ograniczenie straty ciepła z instalacji. Rozwiązaniem stanowią kolektory słoneczne próżniowe. Ich konstrukcja opiera się o szereg rur o podwójnych ściankach, w których rolę izolacji spełniają przestrzenie, z których wypompowano powietrze – próżnia. Przekazywanie energii odbywa się w dwóch fazach – najpierw energia cieplna, kumulowana przez absorber doprowadza do wrzenia czynnik roboczy, który następnie ogrzewa wodę przepływającą przez instalację.

Co ważne, w przeciwieństwie do płaskich paneli, system próżniowo-rurowy umożliwia pozyskiwanie ciepła nawet w pochmurne dni, dzięki zdolności do kumulowania rozproszonego promieniowania. Cechą charakterystyczną kolektorów próżniowo-rurowych jest ich wysoka sprawność optyczna, co przekłada się na większą sprawność i wydajność w porównaniu do kolektorów płaskich.

Kolektory skupiające

Rodzaje kolektorów słonecznych, które zostały wymienione wyżej, można spotkać powszechnie na domach jednorodzinnych w całej Polsce. Kolejny typ instalacji jest raczej rzadkością, ponieważ stosuje się go tam, gdzie niezbędne jest uzyskiwanie bardzo wysokich temperatur czynnika roboczego. Kolektory skupiające wyposażone są w system luster, które kumulują energię słoneczną na absorberze. Takie instalacje stosowane są głównie w przemyśle. Te kolektory pozwalają na uzyskanie mocy od kilkudziesięciu do kilkuset Watt. Jego wydajność zależy od ustawienia go względem kierunku padania promieni słonecznych.

Kolektory powietrzne

Ciekawostką dla fanów majsterkowania mogą być kolektory powietrzne. Są to najprostsze instalacje, pobierające energię słoneczną, które można zrobić samodzielnie, z użyciem prostych narzędzi. Powstają z połączonych, pomalowanych na czarno rur lub puszek, przez które przepuszcza się strumień powietrza, np. z użyciem wentylatorów. Brak pośredniczących elementów instalacji czynią ten system prostym i zaskakująco wydajnym. Jego wysoka wydajność związana jest z możliwością pracy w niższych temperaturach niż wcześniej wspomniane kolektory. Dzięki temu jest on narażony na znacznie niższe straty ciepła do otoczenia.

Warto zatem zainteresować się możliwościami, jakie dają kolektory słoneczne. Rodzaje urządzeń dostępnych na rynku dają szerokie możliwości wyboru. Skorzystaj i ciesz się niższymi rachunkami! Teraz możesz skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze.