Ciepło z wnętrza domu ucieka najczęściej poprzez nieodpowiednio ocieplony dach, ściany i nieszczelne okna oraz drzwi. To problem, który wpływa nie tylko na wzrost rachunków za ogrzewanie, ale również na samopoczucie i środowisko. Możesz sobie jednak poradzić z nim w kilku krokach. Sprawdź, jak skutecznie zapobiec stratom ciepła w budynku.

Obliczanie strat ciepła w budynku

Straty ciepła w budynku odczuwalne są nie tylko fizycznie przez domowników. Oprócz znacznego obniżenia się jakości życia możesz stracić także mnóstwo pieniędzy, które dosłownie uciekają z domowego budżetu. Jeśli chcesz poprawić obecny stan termoizolacji, zleć przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże Ci newralgiczne miejsca w domu i pomoże zniwelować straty ciepła w budynku.

Pamiętaj, że jedynie kompleksowa termomodernizacja domu przyniesie oczekiwane skutki. Wymień więc wszystkie słabe punkty, np. stare źródła ciepła, izolację, etc. Jeśli masz jakikolwiek problem ze zrozumieniem ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w ramach programu Czyste Powietrze, skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Chcesz szczegółowo wyliczyć straty ciepła w budynku? Obliczenie tej wartości rozpocznij od wyznaczenia powierzchni ścian zewnętrznych, podłogi, sufitu, powierzchni okien, drzwi i zewnętrznych powierzchni szklanych. Następnie odnajdź ich współczynniki przenikania ciepła (możesz skorzystać z materiałów zamieszczonych w Internecie lub z karty gwarancyjnej producenta) i kolejno oblicz strumień ciepła dla każdej z powierzchni według wzoru: Q=U*S*(Tw-Tz), gdzie U to współczynnik przenikania ciepła [W/(m2*K)], S – powierzchnia ściany wyrażone w m2, Tw – temperatura wewnątrz mieszkania [K], a Tz – temperatura na zewnątrz [K]. Jeśli masz problem z obliczeniem strat ciepła w budynku możesz skorzystać z dostępnych internetowych kalkulatorów, jednak najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wartość została obliczona prawidłowo.

Jakie są przyczyny utraty ciepła w budynku?

Przyczyną utraty ciepła w domu jednorodzinnym lub w innych obiektach mieszkalnych najczęściej są nieszczelne okna i drzwi. Szczeliny w miejscach połączeń ram okiennych lub drzwi ze ścianą w znaczny sposób obniżają komfort życia i warunki cieplne obiektu mieszkalnego. Odpowiednie uszczelnienie tych newralgicznych miejsc może obniżyć straty ciepła w budynku aż o 30%.

Kolejną przyczyną utraty ciepła w domu jednorodzinnym, bloku mieszkalnym etc. może być nieprawidłowa izolacja cieplna ścian budynku i dachu lub ich całkowity brak. Przez ściany ucieka aż do 40% ciepła z wnętrza obiektu. Szczególnie niebezpieczne są mostki cieplne, które powodują skraplanie się pary wodnej, skutkujące powstaniem pleśni lub grzyba.Oprócz strat energetycznych nieprawidłowe ocieplenie budynku prowadzi do zbyt intensywnej pracy urządzeń ciepłowniczych, a co za tym idzie – zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia ich awarii.

Duży problem stanowią również błędnie wykonane łączenia lub pęknięcia materiałów wykorzystanych do budowy domu. Ciepło z wnętrza ucieka także przez podłogę w pomieszczeniach zlokalizowanych przy gruncie, co również związane jest z nieprawidłowym wykonaniem termoizolacji.

Przyczyny utraty ciepła w domu jednorodzinnym

Wysokość strat ciepła w budynku zależna jest od jakości i rodzaju zabezpieczeń, które musi pokonać. Wiąże się także z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu, tzw. ośrodkami wymiany ciepła. Dlatego to właśnie zimą, kiedy temperatury osiągają skrajnie niski poziom, szczególnie mocno odczuwalny jest dyskomfort związany z ucieczką ciepła.

W jaki sposób zapobiec utracie ciepła z budynku?

Aby zapobiec stratom ciepła przez przenikanie, należy odpowiednio zaizolować cały budynek. Warto więc zabezpieczyć przede wszystkim dach, aby ogrzane powietrze nie uciekało przez dach w domu jednorodzinnym. Możesz zdecydować się na termoizolację np. pianką PUR, płytą styropianową lub wełną mineralną. Zatrzymasz aż do 20% ciepła wewnątrz domu.

Stratom ciepła w domu zapobiegniesz, dbając o prawidłową izolację ścian zewnętrznych. Inwestycja jest dość droga, dlatego, jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, skorzystaj z dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Wybierz doświadczonych i profesjonalnych fachowców, którzy odpowiednio zaaplikują lub zamontują wybrany termoizolator. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek nieprawidłowości.

Pamiętaj, że straty ciepła przez przenikanie wiążą się także z nieszczelnymi oknami i drzwiami. Rozważ całkowitą ich wymianę lub odpowiednie uszczelnienie. Sprawdź, czy między szybą a ramami nie powstały szczeliny i w jakim stanie są uszczelki. Jeśli popękały lub uwidoczniły się na nich pory – wymień je na nowe. Szczeliny uzupełnij silikonem lub kitem szklarskim, które w znacznym stopniu ograniczają straty ciepła w domu. Wykonaj regulację okuć okiennych, a nieprawidłowe łączenie ościeżnicy ze ścianą wypełnij pianką montażową.