Jeśli jesteś posiadaczem standardowego domu jednorodzinnego, z pewnością zużywasz mnóstwo energii na jego ogrzewanie. Sytuacja wygląda niekorzystnie zwłaszcza w domach starszych, budowanych zgodnie z ówczesnymi zasadami budownictwa. Nieszczelne okna PCV to jeden z największych problemów starszych domostw. Jak sobie z nim poradzić?

Problem nieszczelnych okien PCV

Utrata ciepła przez okno najczęściej spowodowana jest nieprawidłowym doborem okien, niepoprawnym montażem, zastosowaniem nieprawidłowej izolacji lub wiekiem okien, które z czasem przestają pełnić swoją funkcję. Obecne standardy budownictwa jasno określają parametry termoizolacyjne, które minimalizują koszty eksploatacyjne. W budynkach starszych sytuacja wygląda nieco inaczej – to właśnie przez przestarzałe okna ucieka najwięcej ciepła. Warto więc rozważyć ich docieplenie lub wymianę i skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Więcej informacji o programie znajdziesz w naszym innym artykule – „Dofinansowanie do wymiany okien„.

Pamiętaj, że naprawa lub wymiana okien to tylko jeden z aspektów poprawy termoizolacyjności domu. Może okazać się, że tylko kompleksowa wymiana źródeł energii, docieplenie budynku etc. pomoże Ci uzyskać pożądany efekt zatrzymania ciepła we wnętrzu. Jeśli masz problem ze zrozumieniem ustawy programu – wejdź na stronę termofinanse.pl i skontaktuj się z nami.

Ile ciepła ucieka przez nieszczelne okno?


Utrata ciepła przez okna (przez nieszczelne okna) może przynieść ogromne zapotrzebowanie na dogrzewanie. Rachunki rosną, a komfort życia w domu – spada. Ile ciepła ucieka przez nieszczelne okno? Wszystko tak naprawdę zależy od stanu budynku, zastosowanej izolacji oraz stanu samych okien. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich wymianę na nowe, zwróć uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła od 2021 r. wartość ta nie powinna przekraczać 0,9 W/(m2K).

Jak sprawdzić szczelność okien, czyli dlaczego wieje przez okna plastikowe

Dlaczego wieje przez okna plastikowe? Przyczyn może być wiele, często jednak zdarza się, że nieszczelność okien wynika z ich starości. Jeszcze kilka lat temu wymogi dotyczące termoizolacji okien były zgoła inne od tych, które panują obecnie. Nie jest to jednak jedyny powód. Nieszczelne okna PCV wynikają także z niedostatecznego dociśnięcia skrzydła do ramy, co jest dość proste do wyregulowania. Utrata ciepła przez okna może być także związana z błędnym montażem lub nieprawidłowym dobraniem rozmiaru okna.

Nieszczelne okna plastikowe związane są często ze złym stanem uszczelek, które pod wpływem temperatur mogą kurczyć się lub pękać. Istnieje także prawdopodobieństwo, że okna zostały uszkodzone mechanicznie. Niski poziom szczelności okien wynika również z niskiej jakości ich wykonania. Pamiętaj, aby kupować produkty od renomowanych producentów.

Jak sprawdzić szczelność okien? To proste – najczęściej obserwowany jest chłodny podmuch z ich okolicy. Częstym objawem są również przeciągi w momencie, gdy okno jest zamknięte. Zwróć uwagę na to, czy na parapecie nie zbiera się wilgoć. Prostym sposobem na określenie szczelności jest sprawdzenie, czy przy krawędzi ramy wyczuwalny jest zimny podmuch.

Jak uszczelnić okna PCV?

Sposobów na poradzenie sobie z problemem utraty ciepła przez okna jest kilka – zależą one od przyczyny i natężenia problemu. Jeśli uszkodzenia mechaniczne nie są widoczne – warto zastosować domowy sposób, czyli regulację szczelności okien PCV poprzez zwiększenie docisku. Jak uszczelnić okna plastikowe, jeśli dociśnięcie okazało się nieskuteczne?

Jak uszczelnić okna PCV, jeśli uszkodzenia uniemożliwiają zastosowanie domowych sposobów? Poproś o pomoc specjalistę, który naprawi je w profesjonalny sposób. Czym uszczelnić okna od zewnątrz? Doświadczeni montażyści poradzą sobie i z tym problemem. Jeśli zajdzie potrzeba, być może zastosują metodę inwazyjną, która nada oknom drugie życie. W przypadku okien starych i mocno uszkodzonych – rozważ ich wymianę na nowy model z odpowiednimi parametrami. Na rynku dostępne są okna o wysokiej estetyce i trwałości, które posłużą Ci przez długie lata. Warto przy tym postawić na okna najlepszej jakości gdyż to zapewni oszczędność oraz trwałość okien. Takie okna będą cieplejsze znacznie dłużej niż u przeciętnych producentów.