Decydując się na wymianę lub montaż okien, często skupiamy się jedynie na właściwościach samego produktu – technologii wykonania, parametrach przenikliwości cieplnej czy zastosowanej ilości szyb. Tymczasem sposób montażu stolarki okiennej i drzwiowej jest niezwykle ważny i ma ogromny wpływ na to, w jakim stopniu nasze okna będą chronić dom przed utratą ciepła i napływem zimnego powietrza i wilgoci. Błędy popełnione przy osadzeniu okien i wadliwa izolacja może skutkować powstaniem tzw. mostków termicznych i, co za tym idzie, utratą ciepła.  W konsekwencji, do pieniędzy wyłożonych na zakup okien, co miesiąc dokładamy kolejne sumy w postaci wyższych rachunków za prąd i ogrzewanie.


W ostatnim czasie mówi się sporo o podnoszeniu efektywności energetycznej budynków. Chodzi o kwestie środowiskowe, jak również oszczędności w gospodarstwach domowych. Powstał też specjalny program rządowy Czyste Powietrze, w którym można uzyskać dofinansowanie m.in. na wymianę stolarki okiennej.  To wiąże się ze spełnieniem pewnych norm, choćby tych związanych z montażem stolarki okiennej i drzwiowej.

Na czym polega system ciepłego montażu okien?


Ciepły montaż okien to metoda, która gwarantuje prawidłową izolację otworu okiennego oraz eliminuje powstawanie mostków termicznych. W opinii wielu fachowców ciepły montaż nie jest jednym z wielu prawidłowych sposobów, ale jedynym! Polega on na uszczelnieniu mocowanego okna na piance montażowej lub gąbce rozprężnej oraz zabezpieczenie materiału izolacyjnego odpowiednimi taśmami, z zewnątrz i od wewnątrz. W zależności od rodzaju elewacji okno osadzane jest w murze lub w warstwie ocieplenia.

W jaki sposób wykonuje się ciepły montaż okien?

W budownictwie mieszkaniowym najczęściej spotykanym systemem ocieplenia jest tzw. ETICS, czyli metoda „lekka mokra”. Zakłada ona oklejenie budynku styropianem lub wełną z użyciem zaprawy klejowej. Możemy także z zewnątrz ocieplić pianą PUR. Taka warstwa izolacji, wraz ze ścianą, tworzy mur dwuwarstwowy. Okna montuje się wówczas w warstwie ocieplenia, „wysuwając” je poza obrys ścian. W tym celu stosuje się specjalną konstrukcję z kotew i dybli, będących swoistym „rusztowaniem” dla osadzanego okna. W przypadku murów z materiałów o mniejszej wytrzymałości, np. pustaków ceramicznych lub bloczków z betonu komórkowego, konieczne będzie zastosowanie belek podtrzymujących okno, montowanych przy pomocy profesjonalnej chemii budowlanej.

Tak osadzone okno izoluje się na piance montażowej lub specjalnymi taśmami rozprężnymi. Ważne jest, by wykonaną warstwę izolacji zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. W tym celu stosuje się – od wewnątrz- paroszczelne oraz – od strony zewnętrznej – paroprzepuszczalne taśmy lub folie. W ten sposób upewniamy się, że materiały izolacyjne nie stracą z czasem swoich właściwości. Podobnie postępujemy w przypadku okien osadzanych w licu muru.