Diagnostyka cieplna budynków cieszy się coraz większą popularnością także w budownictwie mieszkaniowym. Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej obiektów. W jaki sposób dowiedzieć się, czy budynek wymaga termomodernizacji?

 W tym celu zleca się badanie kamerą termowizyjną, prowadzone przez certyfikowane ekipy fachowców. W wyniku takiej diagnostyki otrzymujemy raport, który pomoże nam podjąć decyzję czy i jaki sposób powinniśmy ocieplić dom. Badanie termowizyjne budynków i dokument, który uzyskamy w jego wyniku, możemy wykorzystać również w procesie starania się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze.

Na czym polega badanie termowizyjne?

Istotą badania jest stworzenie termogramów, czyli zdjęć budynku w podczerwieni, najlepiej podwójnie: od zewnątrz obiektu oraz wewnątrz. Badanie budynku kamerą termowizyjną polega na tym, że kamera termowizyjna sporządza obraz rozkładu ciepła w budynku, wraz z miejscami, w których przenika przez przegrody, oznaczając wartości temperaturowe odpowiednimi kolorami.

Pomiary termowizyjne robione w środku budynku pokażą nam chłodne miejsca – czyli przestrzenie, w których do domu dostaje się chłód z zewnątrz. Zwykle oznacza się je odcieniami niebieskiego i zielonego. Badanie termograficzne, wykonane przez termogram zewnętrzny, pozwoli nam zlokalizować mostki termiczne, czyli miejsca, w których ciepło z wnętrza budynku wydobywa się do otoczenia. Będą one zaznaczone kolorami od pomarańczowego do czerwonego.

Warto pamiętać, że sama analiza barw obrazu to stanowczo za mało. Kolory ujęte na termogramie mają charakter pomocniczy, decydujące będą tu dane liczbowe, opisujące różnice temperatur pomiędzy poszczególnymi punktami ścian, fundamentów czy dachu. Dlatego, jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, należy skorzystać z pełnego raportu, który dane z termogramów przedstawi w zrozumiały sposób. Na podstawie tych informacji można przystąpić do planowania prac termomodernizacyjnych.

Kiedy warto wykonać badania termowizyjne?

Wysokie rachunki za ogrzewanie, chłód płynący od ścian i okien zimą lub nieznośny upał latem – to dowody na wadliwą termoizolację domu. Jednak w celu dokładnego zweryfikowania stanu faktycznego, oraz określenia niezbędnych prac, warto postawić na badanie termowizyjne domu.

Diagnostyka cieplna będzie też przydatna przy zakupie nowej nieruchomości – zwłaszcza z rynku wtórnego. Przy tak poważnej inwestycji, jaką jest kupno domu, warto uzyskać więcej danych niż te dostarczone przez sprzedawcę czy dewelopera. Własne doświadczenie i wiedza mogą również okazać się niewystarczające. Badanie termowizyjne może rozwiać wątpliwości – wskazać mostki termiczne, jakość wykonanej izolacji, ale także np. stan ogrzewania podłogowego czy rur instalacji wodno-kanalizacyjnej.

W jakich warunkach należy przeprowadzić badanie termowizyjne?

Tylko badanie przeprowadzone w odpowiednich warunkach i w fachowy sposób dostarczy nam niezbędnej wiedzy. Kluczowym aspektem, by mieć pewność, że badanie termowizyjne budynków jest wiarygodne, to różnica temperatur. Pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem budynku powinna wynosić co najmniej 15oC. Dlatego taką diagnostykę powinno realizować się w sezonie grzewczym, np. jesienią.

Warto pamiętać, że obraz w podczerwieni można zarejestrować po zmroku. Zbyt duża ekspozycja na światło słoneczne jest wręcz niewskazana, nagrzane ściany czy dach mogą przekłamywać pomiary termowizyjne. Pamiętaj – doświadczona ekipa fachowców będzie doskonale wiedzieć, w jaki sposób i w jakich warunkach przeprowadzić badanie termowizyjne.