Najważniejszym celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie lub eliminacja emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jednym z elementów, na który można uzyskać dofinansowanie w ramach programu, jest wymiana starych kotłów na nowoczesną instalację m.in. gazową. Sprawdź, kto może uzyskać dotację na ogrzewanie gazowe i jakie warunki musi spełnić.

 

Program „Czyste Powietrze” i dotacje na ogrzewanie gazowe

Rządowy program Czyste Powietrze powstał w związku z koniecznością poprawy jakości powietrza w Polsce. W około 3 milionach polskich domostw nadal zużywane jest wątpliwej jakości paliwo stałe, które odpowiada za zły stan powietrza w kraju. Jednym z punktów programu Czyste Powietrze są dotacje na ogrzewanie gazowe. Dzięki temu w ciągu najbliższych kilku lat wyeliminowane zostaną stare, nieekologiczne kotły, które znacząco wpływają na zanieczyszczenie atmosfery. Pamiętaj, dotacje na ogrzewanie gazowe to tylko jeden z elementów programu Czyste Powietrze. Jedynie kompleksowo przeprowadzona izolacja, sprawdzenie instalacji i wymiana źródeł grzewczych zapewni optymalny poziom ciepła w domu. Przy wymianie zaledwie jednego elementu, nie uzyskasz oczekiwanego efektu. Na początek zleć wykonanie audytu energetycznego, który wskaże słabe ogniwa termoizolacyjne w domu. Jeśli masz jakikolwiek problem ze zrozumieniem ustawy termomodernizacyjnej, skontaktuj się przez formularz, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Sprawdź także dofinansowanie do wymiany okien.

Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania gazowego?

Aby uzyskać dofinansowanie do ogrzewania gazowego, zapoznaj się ze szczegółami programu – instrukcjami, regulaminem i sposobem składania wniosków. Zleć audyt energetyczny, który wyszczególni zakres koniecznych do przeprowadzenia prac. Następnie złóż wniosek o dofinansowanie wraz z listą niezbędnych dokumentów w formie papierowej lub elektronicznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Dofinansowanie do ogrzewania gazowego

Po złożeniu wniosku przedstawiciel funduszu sprawdzi stan budynku. Jeśli kontrola przebiegnie pomyślnie, będziesz mógł podpisać umowę o dofinansowanie do ogrzewania gazowego i innych działań termomodernizacyjnych, wskazanych w audycie energetycznym. Pieniądze otrzymasz w kilku transzach, po zakończeniu poszczególnych etapów modernizacji. Pamiętaj, że w terminie do lat 3 może czekać Cię kontrola, która zweryfikuje trwałości realizacji, na którą otrzymałeś dofinansowanie.

Kto może skorzystać z dofinasowania do ogrzewania gazowego?


Z dofinansowania do zmiany ogrzewania na gazowe mogą skorzystać osoby, które spełniają określone warunki. Ta część programu nie jest skierowana dla firm i wspólnot mieszkaniowych, a jedynie osób fizycznych, które są posiadaczami obiektów mieszkalnych. Warunkiem jest konieczność wymiany starego sprzętu na nowoczesną instalację – gazowe ogrzewanie – oraz zawarcie umowy na dostarczenie gazu na 3 lata. Pamiętaj też, że nie uzyskasz dofinansowania, jeśli obecne źródło ciepła jest nowe i spełnia wymagania określone w programie Czyste Powietrze (dotyczy to zarówno domów, których pozwolenie na budowę zostało wydane do 15. 12. 2002 r., od 15. 12. 2002 r., jak i nowo powstałych budynków).

Dofinasowanie do ogrzewania – jaką część kosztów pokrywa państwo?

Wysokość dotacji na piec gazowy różni się w przypadku konkretnych urzędów miejskich i gmin. Zależy ona od miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie. Na najwyższą dopłatę mogą liczyć te gospodarstwa, gdzie dochód na jednego domownika nie przekracza 600 zł – wtedy dotacja wyniesie maksymalnie 90% kwalifikowanych kosztów, poniesionych podczas termomodernizacji. Pamiętaj, że wymieniając stary sprzęt grzewczy, musisz podpisać umowę na dostarczanie gazu. Dotacja na piec gazowy nie jest jednak jedynym wsparciem. Postaraj się o dofinansowanie ogrzewania na gaz, które może wynieść maksymalnie 1000 zł. Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, możesz uzyskać nawet do 3000 zł.