Pięknie wykonana fasada to nie tylko wizytówka naszego domu i sposób na wyróżnienie go spośród innych. To również zewnętrzna powłoka systemu ociepleniowego, chroniąca go przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznymi uszkodzeniami. Dlatego wybór odpowiedniego materiału na elewacje to ważna decyzja, przed podjęciem której warto poznać zalety i wady produktów dostępnych na rynku.

Jaki tynk wybrać na elewację?


Jedną z najważniejszych kwestii jest, jaki tynk wybrać na elewację. Najważniejsze kryterium doboru to rodzaj materiału izolującego, wykorzystanego w systemie ocieplenia. Ze względu na różne właściwości i wymagania, zwłaszcza w zakresie przepuszczania pary wodnej, wskazane będzie użycie innego tynku. Aktualnie najczęściej stosowaną techniką ociepleniową jest tzw. ETICS (z j.angielskiego External Thermal Insulation Composite Systems), czyli metoda lekka mokra, polegająca na oklejeniu ścian styropianem lub wełną za pomocą kleju, oraz zabezpieczenie izolacji zbrojeniem w postaci siatki z tworzywa zatopionej w zaprawie. Na tak przygotowaną ścianę kładzie się tynk, który stanowi zwieńczenie elewacji. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie tynku cienkowarstwowego, dobranego adekwatnie do wybranego materiału ociepleniowego.

Jaki tynk na styropian?  

Ten rodzaj ocieplenia daje szerokie możliwości wyboru. W przypadku, gdy zastanawiamy się, jaki tynk na styropian będzie odpowiedni, świetnym rozwiązaniem może okazać się postawienie na tynk silikonowy, produkowany na bazie żywic, który posiada właściwości hydrofobowe i samoczyszczące. Występuje w szerokiej palecie barw, co zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wrażliwych estetycznie klientów. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności sprawdzi się także w przypadku piany PUR czy wełny mineralnej.

Jaki tynk na elewację ze styropianu będzie najtańszy? Poszukując oszczędności, warto zainteresować się tynkami akrylowymi. Wyróżniają się one, poza atrakcyjną ceną, dużą elastycznością, łatwością aplikacji i szeroką gamą kolorystyczną. Tworzą szczelną powłokę zewnętrzną, co stanowi korzyść, jeśli chodzi o ochronę muru przed czynnikami atmosferycznymi, jednakże skutkuje niską paroprzepuszczalnością.

Jaki tynk na wełnę?


Niektóre materiały izolacyjne stawiają nieco większe wymagania. Tynk na ociepleniu z wełny mineralnej powinien cechować się wysoką paroprzepuszczalnością. W kwestii, jaki tynk na wełnę sprawdzi się najlepiej, doskonałym rozwiązaniem będzie położenie tynku mineralnego lub silikatowego. Te produkty gwarantują wysoką paroprzepuszczalność. Zaletą tynku mineralnego jest ponadto niska cena, jednakże wymaga on zastosowania farby elewacyjnej jako powłoki zewnętrznej. Gdy nie wiemy, jaki tynk na ociepleniu z wełny mineralnej, dobrym wyborem będzie także tynk silikatowy. Dzięki właściwościom fizykochemicznym jego cząsteczki wchodzą w reakcję z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu atmosferycznym, co zwiększa jego trwałość. Również opisany wcześniej tynk silikonowy sprawdzi się w przypadku ocieplenia wełną mineralną.

Jaki tynk na elewację izolowaną pianką PUR?

Coraz większą popularnością cieszą się ściany izolowane pianką PUR. Jaki tynk na elewację izolowaną pianką PUR wybrać, by najlepiej spełniła swoje zadanie? Podobnie jak ocieplenie wykonane ze styropianu, pianka PUR jest stosunkowo mało wymagającym materiałem, jeśli chodzi o dobór tynku. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie wymaga stosowania materiałów o wysokiej paroprzepuszczalności. Dlatego przy zakupie możemy pozwolić sobie na kierowanie się aspektami ekonomicznymi, funkcjonalnymi czy estetycznymi.

Warto jednak pamiętać, że elewacja zewnętrzna to inwestycja na lata. Skutki podjętych decyzji będziemy widzieć każdego dnia, wchodząc i wychodząc z domu. Dlatego decyzja musi być rozsądna i powinna uwzględniać wszystkie wspomniane aspekty.