Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie w świecie systemów grzewczych, które nie tylko gwarantuje komfort użytkownikom domu, ale także pozwala zaoszczędzić. Przyjemnie ciepła podłoga, zdrowy dla człowieka rozkład wysokościowy temperatur – to przykładowe zalety ogrzewania podłogowego. Na czym polega działanie tego systemu? Czy są jakieś istotne minusy takiego rozwiązania? W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje o funkcjonowaniu podłogówki oraz poznasz zalety i wady ogrzewania podłogowego.

Z jakich elementów składa się ogrzewanie podłogowe?

Ważne jest dobrze przygotowane podłoże – powinno zostać oczyszczone i odpylone. Na taką powierzchnię układa się warstwy: hydroizolacyjną, np. folię PE, oraz termoizolacyjną – styropian, wełnę lub pianę pur. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie wydaje się niezwykle korzystne. Brak konieczności stosowania hydroizolacji, doskonała odporność na wilgoć, nieporównywalnie lepsze parametry izolacyjne – to zalety, jakie posiada piana pur. Zamkniętokomórkowa struktura piany może stanowić idealną izolację pod ogrzewanie podłogowe. Polecamy aby taką izolację zlecić profesjonalnej ekipie, ponieważ tylko prawidłowo wykonany natrysk pianą pur, zabezpieczy na długie lata naszą podłogę i zapewni komfort w naszym domu.

Kolejny etap to ułożenie mat systemowych, na których najczęściej nadrukowana jest podziałka, ułatwiająca kładzenie rur lub kabli grzewczych. Dobrze wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje systemów ogrzewania podłogowego: oparty o ciepłą wodę, oraz w pełni elektryczny, gdzie ciepło wytwarzają specjalne przewody. Jeśli planujesz wykorzystanie podłogówki jako głównego źródła ogrzewania – zdecydowanie korzystniejsze będzie rozwiązanie tradycyjne, wykorzystujący ciepło z wody płynącej w instalacji.

Następny element to odpowiednio położone rury, wykonane najczęściej z tworzywa PE-X lub polipropylenu. Przykrywa się je warstwą jastrychu, na którym układa się podłogę. Oprócz tego w skład systemu wchodzi pompa obiegowa, moduł sterujący oraz rozdzielacz ogrzewania. Całość podłączona jest do źródła ciepła – na przykład kotła kondensacyjnego na paliwa stałe lub gaz. Tak działa ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety takiego rozwiązania?

Zalety ogrzewania podłogowego

Co wyróżnia ogrzewanie podłogowe? Opinie użytkowników są jednoznaczne: to komfort. Ciepła podłoga, optymalny rozkład temperatur – to wszystko wpływa na wygodę użytkowników. Ponadto to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, które w tradycyjnych systemach zajmują kaloryfery ścienne. Zalety ogrzewania podłogowego to także mniejsze koszty ogrzewania oraz niższa cyrkulacja kurzu, co może mieć znaczenie dla cierpiących z powodu alergii domowników.

Wady ogrzewania podłogowego

Co powinniśmy wiedzieć, decydując się na ogrzewanie podłogowe? Wady tego rozwiązania nie wydają się zbyt poważne, ale warto je rozważyć. To przede wszystkim wyższy niż w tradycyjnym systemie koszt oraz wymagająca instalacja – błędy wykonawców potrafią być kosztowne. Dlatego warto upewnić się, że ekipa instalatorów to fachowcy w swojej dziedzinie. Nieco irytująca może być też tzw. bezwładność cieplna. W takiej sytuacji pomieszczenia dłużej się nagrzewają i wolniej tracą temperaturę.

Mimo tych kwestii wydaje się, że podłogowy system grzewczy to świetne rozwiązanie. Postaw na nowoczesność i komfort! Idealnym połączeniem z ogrzewaniem podłogowym wydaje się być fotowoltaika – dofinansowanie z programu Czyste Powietrze powinno ułatwić decyzję o jej montażu. Nie wiesz jak wypełnić wniosek Czyste Powietrze? Napisz do nas!