Nowoczesne budownictwo cechuje nie tylko piękna forma i przemyślane rozwiązania użytkowe. Ogromne znaczenie ma również efektywność energetyczna budynków mieszkalnych, która ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla Twojego portfela. Dom pasywny to rozwiązanie będące doskonałą odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Dowiedz się, w jaki sposób odmienić swoje miejsce zamieszkania!

Co to jest dom pasywny i czym różni się od tradycyjnego?

W założeniach teoretycznych dom pasywny to budynek, o zerowym bilansie energetycznym z otoczeniem – czyli niewymagający ani grzania, ani chłodzenia z zewnątrz. W praktyce tego typu obiekty, dzięki zastosowanym rozwiązaniom energooszczędnym, wykazują się minimalnym zapotrzebowaniem na energię. Budynki pasywne zużywają niemal 3 razy mniej energii w porównaniu do energooszczędnych, czyli nie więcej niż 15 kWh/(m²rok).  Na tę efektywność energetyczną składa się wiele elementów – między innymi doskonała izolacyjność przegród, wysokiej jakości stolarka okienna i drzwiowa, systemy odzyskiwania ciepła z przewodów wentylacyjnych czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Te rozwiązania mają decydujący wpływ na energetyczne parametry domu pasywnego.

Budownictwo tradycyjne również zakłada ograniczenie strat energetycznych, jednakże normy w nim obowiązujące, są dużo mniej wymagające. Oczywiście, spełnianie rygorystycznych norm budownictwa pasywnego wiąże się z wyższymi kosztami. Jest to jednak rozsądna inwestycja, która prędzej czy później zwróci się, wraz z obniżonymi kosztami życia.

Jakie elementy należy dostosować, przerabiając dom tradycyjny na pasywny?

Czy możliwe jest przerobienie tradycyjnego budynku na dom pasywny? Wymagania, jakie musi spełnić obiekt, są wyśrubowane, ale absolutnie możliwe do spełnienia. Przykładowo od roku 2021, współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna będzie mógł wynosić tylko 0,9 W/(m2.K) natomiast dla domów pasywnych współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Dlatego aby nasz budynek mógł być określanny mianem budynku pasywnego na pewno niezbędna będzie jego kompleksowa termomodernizacja. Prace, jakie należy wykonać to między innymi ocieplenie lub docieplenie przegród zewnętrznych: ścian, dachu, fundamentów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na spełniającą normy budownictwa pasywnego. Oprócz tego konieczna będzie instalacja systemu ogrzewania, wykorzystującego odnawialne źródła energii – np. pompy ciepła, rekuperacji czy paneli fotowoltaicznych. Przerabiając istniejący budynek na dom pasywny pomocne mogą okazać się dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze takie jak dofinansowanie do pompy ciepła lub też dopłata do fotowoltaiki.

Przy wyborze konkretnych rozwiązań i produktów należy zwrócić baczną uwagę na ich parametry energooszczędne. W przypadku systemów ocieplenia – sprawdź przenikalność cieplną materiałów izolacyjnych, np. piany PUR, i porównać z normami budownictwa pasywnego. Kupując okna lub drzwi – wybierz te o najniższym współczynniku Uw.

Doskonałym pomysłem będzie wykonanie audytu energetycznego budynku – dzięki niemu dowiesz się, jakie prace należy wykonać i jaki będzie szacunkowy koszt modernizacji.

Jakie korzyści daje dom pasywny?

Oszczędności dla domowego budżetu, komfort użytkowania i neutralność względem środowiska – to korzyści płynące z zamiany tradycyjnego domu na pasywny. Krótko mówiąc – taka przeróbka starego domu na nowoczesny, to korzyść dla Ciebie i dla otoczenia. Warto przypomnieć, że dzięki programowi „Czyste Powietrze”, który realizowany jest w Polsce, przydzielane są dotacje na termomodernizacje. Już dzisiaj poznaj zasady działania projektu i skorzystaj z dofinansowania.