Dobór odpowiedniego rozmiaru okien dachowych ułatwia dopasowanie okna do istniejącego otworu lub przygotowanie otworu w połaci dachowej. Wymiar okien decyduje o ilości światła, która doświetli powierzchnię mieszkalną. Jak prawidłowo ustalić wymiary otworu?

Poszukiwanie odpowiedniego wymiaru okien dachowych

Ilość promieni słonecznych, które wpadają do domu przez okna, jest niezwykle istotna. Jasne pomieszczenia doskonale wpływają na samopoczucie, a światło przyczynia się dodatkowo do ogrzania pokoju i zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Komfort życia wzrasta, dlatego tak ważne są okna dachowe. Wymiary okien dostępnych na rynku dostosowane są do potrzeb klienta. Wybierając okna, warto zdecydować się na kilka mniejszych okien niż na jedno duże, co zapewni lepsze doświetlenie pomieszczenia. Sprawdź także jakie są rodzaje okien dachowych.

Wybór odpowiednich okien dachowych to tylko jeden z elementów programu Czyste Powietrze, w ramach którego można starać się o dofinansowanie. Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady ubiegania się o nie, wejdź na stronę Termofinanse.

Okna dachowe – wymiary standardowe i wykonanie

Nowoczesne okna dachowe wpływają na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Wyróżniają je optymalne parametry i nowoczesne rozwiązania, które czynią je energooszczędnymi. Okna połaciowe w dużej mierze przyczyniają się do wzrostu komfortu życia, zapewniając niezbędne do życia światło dzienna i stanowiąc dodatkowe źródło ogrzewania w okresie zimowym. Najlepsze modele posiadają niski współczynnik przenikania ciepła, a konstrukcja szyb pozwala na wykorzystanie światła słonecznego jako źródła pasywnego ogrzewania.

Okna dachowe umieszczane są w połaci dachu, stąd też nazywa się je także połaciowymi. Mogą być wykonane z drewna, drewna połączonego z poliuretanem lub plastiku. Okna połaciowe podzielić można na obrotowe lub uchylne, biorąc pod uwagę ich sposób otwierania się. Dodatkowo ze względu na ich konstrukcję i zastosowanie wyróżnić można okna kolankowe, balkonowe i wyłazy dachowe.

Jeśli chcesz zdecydować się na standardowe okno dachowe, wymiary otworu okiennego powinno być dostosowane do szerokości 55, 66, 78, 94, 114 lub 134 cm. W przypadku wysokości okien są to wartości 78, 98, 118, 140 lub 160 cm. Rozmiary okien dachowych stanowią kombinację wartości według określonych modeli. Wśród najczęściej spotykanych kombinacji wymiarów okien możesz znaleźć rozmiary 94 x 140 cm, 78 x 118 cm, 78 x 98 cm, 66 x 118 cm, 55 x 78 cm.

Wymiary okien dachowych – za co odpowiada rozmiar okna?

W przepisach budowlanych określone jest, że powierzchnia szyb musi stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi – zwróć na to uwagę, wybierając okna dachowe. Wymiary okien warto dostosować także do orientacji względem światła. Okna skierowane na słońce przyczynią się do ocieplenia wnętrza i zniwelowania konieczności dogrzewania.

Dużą ilość światła zapewnią okna dachowe o mniejszych wymiarach, zamontowane w większej ilości, dodatkowo od strony południowej. Jeśli poszukujesz modelu do małego pomieszczenia, zdecyduj się na duże okno dachowe. Wymiary otworu powinny być dostosowane do rozmiaru 114 x 140 cm i jest to największy wymiar w standardowych modelach okien.

Szczególnie ważną rolę w kwestii termomodernizacji domu ma izolacja okna dachowego, która chroni nie tylko przed ucieczką ciepła i stratami energetycznymi, ale także zapobiega przenikaniu do środka domu wilgoci. Producenci okien dachowych oferują modele okien, które poprawią energooszczędność domu i zapewnią szczelny montaż. Dobrej jakości izolacja okna dachowego wyeliminuje także mostki termiczne występujące w newralgicznych miejscach.