Drzwi zewnętrzne są niewątpliwą ozdobą elewacji domu. Przy ich zakupie należy jednak pamiętać, że oprócz wyglądu bardzo istotne są również „technikalia” takie jak, np. wymiar światła przejścia w ościeżnicy, który przekłada się na funkcjonalność drzwi. Jaki dobrać wymiar drzwi, aby strefa wejścia do domu była nie tylko atrakcyjna, ale również praktyczna dla użytkowników?

Wymiar drzwi zewnętrznych – dlaczego to takie ważne?

Wymiar drzwi zewnętrznych to istotna kwestia do rozważenia na etapie budowy domu. To przez nie już niedługo będziesz wnosił m.in. wielkogabarytowe elementy wystroju wnętrza czy sprzęty RTV/AGD. Muszą być na tyle lekkie, aby z łatwością otworzyło je dziecko oraz na tyle wysokie, aby komfortowo przeszedł przez nie wysoki gość. Dlatego wymiary drzwi wejściowych (wysokość, szerokość oraz grubość) są tak istotne. Drzwi wejściowe używane są co najmniej kilka razy dziennie, dlatego warto jest poświęcić chwilę czasu, aby zastanowić się nad ich przyszłymi wymiarami.

Pamiętaj, że wybór drzwi zewnętrznych to tylko jeden z elementów programu Czyste Powietrze, na które możesz uzyskać dofinansowanie. Nie zapomnij jednak, że tylko całościowy plan termomodernizacji pozwoli Ci uzyskać optymalny efekt i oszczędności to np. audyt energetyczny czy wymiana instalacji co. Jeśli masz jakikolwiek wątpliwości, co do któregokolwiek punktu programu – skontaktuj się z nami.

Standardowe wymiary drzwi zewnętrznych – wysokość, szerokość, grubość

Wybierając drzwi wejściowe po pierwsze zwróć uwagę na grubość skrzydła. Najczęściej oferowane przez producentów skrzydła mają grubość od 78 do 90 mm. Jest to wartość optymalna zarówno pod względem izolacji termicznej, jak i łatwości obsługi drzwi. Cieńsze skrzydła mogą nie spełniać wysokich norm odnośnie termoizolacji, grubsze natomiast mogą sprawiać problemy w obsłudze, ze względu na dużą wagę skrzydła.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest szerokość światła przejścia drzwi wejściowych do domu. Najczęściej produkowane są drzwi o szerokości światła przejścia w ościeżnicy 80, 90 i 100 cm. Wymiar szerokości otworu powinien być o ok. 3-4 cm większy od wymiaru zewnętrznego, którego wartość jest większa o 12-15 cm od światła przejścia, co wynika z grubości ramiaków ościeżnicy stosowanych przez różnych producentów.

Istotna jest także wysokość światła przejścia drzwi wejściowych. Minimalna wartość w świetle przejścia ościeżnicy powinna wynosić 200 cm, aby dać komfort wchodzenia wysokim osobom. Natomiast wymiar wysokości otworu w murze powinien być o ok. 2 cm większy niż wysokość ościeżnicy.

Jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi zewnętrzne?

Przy zakupie drzwi zewnętrznych salon sprzedaży wysyła własnego montażystę na końcowy pomiar otworu. Jednak, jeśli chcemy sami zmierzyć wstępnie otwór należy pamiętać, że zarówno szerokość, jak i wysokość otworu należy zmierzyć co najmniej w 3 punktach, bowiem zdarza się, iż otwór nie jest idealnie prostopadły.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając drzwi zewnętrzne warto również pamiętać o właściwościach termicznych oraz klasie antywłamaniowości. Dobre jakościowo drzwi wejściowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła około 0,8 W/m²K. Im jest on niższy, tym drzwi są cieplejsze. W trosce o bezpieczeństwo domowników i dobytku warto również sprawdzić, czy drzwi posiadają badania pod kątem antywłamaniowości. Wszystkie współczynniki powinny być potwierdzone certyfikatami z niezależnych laboratoriów. Tylko wtedy możemy mieć 100 proc. pewności, że drzwi posiadają określone właściwości.