Celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery i poprawa jakości życia mieszkańców Polski. Jednym z działań, które obejmuje program, jest rekuperacja ciepła. Sprawdź, na czym polega i w jaki sposób może zmienić komfort mieszkania w domu jednorodzinnym.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest procesem wentylacji mechanicznej, podczas której odzyskiwane jest ciepło. Opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę, zwaną rekuperatorem. Urządzenie kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia oraz odzyskuje ciepło z powietrza wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla. Rekuperacja jest więc procesem wymiany powietrza zużytego na czyste, przy odzyskaniu wyprodukowanego ciepła.

O wprowadzeniu systemu rekuperacji pomyśl już na etapie budowania domu. Wprowadzenie instalacji w obiekcie wybudowanym jest możliwe, zajmuje jednak więcej czasu i wiąże się z droższym montażem. Ponadto, będąc na etapie budowy, możesz zrezygnować z kominów do wentylacji grawitacyjnej, które nie są potrzebne w momencie, gdy decydujesz się na system rekuperacji.

Dobrej jakości system rekuperacji pozwala zaoszczędzić do 30% energii. Pamiętaj jednak, że tylko całościowy proces termomodernizacji domu zapewnia uzyskanie wymiernych korzyści w kwestii ocieplania. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań zleć przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże Ci, na których elementach modernizacji warto skupić się w pierwszej kolejności. Dokładnie zapoznaj się także z ustawą określającą warunki przystąpienia do programu Czyste Powietrze. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie do programu – skontaktuj się z nami!

Rekuperacja ciepła – jak działa?

Najważniejszym elementem systemu rekuperacji jest oczywiście sam rekuperator. Praca urządzenia polega na wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach w tym samym momencie. Pierwszy strumień powietrza jest czysty i zimny, pobierany z zewnątrz. Drugi natomiast jest powietrzem ciepłym – zużytym, wilgotnym, wyciąganym z wnętrza pomieszczenia przez kratki w ścianach i suficie. Oba strumienie ciepła trafiają do rekuperatora, jednak dzięki odrębnym kanalikom, w których przepływają, nie mieszają się ze sobą.

Powietrze ciepłe przepływa przez wymiennik ciepła i zostawia w nim wyższą temperaturę, natomiast powietrze czyste i zimne ją przejmuje. Rekuperacja ciepła to rozprowadzanie świeżego i ciepłego powietrze po domu i wyciąganie powietrza brudnego na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, umieszczone w urządzeniu.

Rekuperacja ciepła

Rekuperacja ciepła umożliwia przede wszystkim ogrzanie świeżego powietrza, pobieranego z zewnątrz do wnętrza domu. Ogromną zaletą procesu jest także jego oczyszczanie z alergenów i zanieczyszczeń, co stanowi alternatywę dla otwierania okien, kiedy wraz z powietrzem do pomieszczenia trafiają także szkodliwe związki chemiczne. Szczególnie ważna jest rekuperacja w domu jednorodzinnym – jeśli Twoi sąsiedzi palą w piecu niskiej jakości paliwem, nie musisz obawiać się skażonego powietrza, które może trafić do Twoich pomieszczeń.

Warunki uzyskania dofinansowania dla systemu rekuperacji

Od września 2018 do czerwca 2027 roku możesz uzyskać dofinansowanie na termomodernizację domu jednorodzinnego, która obejmuje m.in. montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, a także zakup rekuperatora. Koszt maksymalny dla wentylacji w jednym budynku wynosi 10 000 zł. Wysokość dofinansowania na system rekuperacji zależy od kwoty dochodu miesięcznego na osobę i wynosi od 30% do 90% kosztów. Resztę wydatków możesz pokryć z własnej kieszeni lub zdecydować się na niskooprocentowaną pożyczkę w Banku Ochrony Środowiska.

Wybierając model rekuperatora, zwróć szczególną uwagę na jego energooszczędność i skuteczność. Sprawdź także jaki kosz eksploatacyjny poniesiesz podczas użytkowania sprzętu – dofinansowanie obejmuje jedynie zakup, a nie koszty utrzymania i pracy urządzenia.