Nowoczesne, dwukomorowe szyby zespolone to jeden ze sposobów na zatrzymanie ciepła we wnętrzu domu, poprawę komfortu życia mieszkańców i zmniejszenie rachunków. Na montaż okien m.in. z takim pakietem szybowym można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, którego celem jest termomodernizacja domów jednorodzinnych. Sprawdź, czym wyróżniają się szyby dwukomorowe i czy warto się na nie zdecydować. 

Czym są okna z pakietem szybowym dwukomorowym?

Słabej jakości stare okna to źródło ucieczki ciepła z wnętrza domu. Pogorszeniu ulega komfort życia mieszkańców, natomiast rachunki stale rosną. To właśnie przez nieodpowiednio dobrane lub stare, niespełniające już swej funkcji okna ucieka znaczna ilość ciepła. Częściowym rozwiązaniem problemu ze stratą energii cieplnej jest wymiana okien na model z pakietem szybowym dwukomorowym.

Szyby zespolone dwukomorowe wykraczają poza standard energooszczędności zwykłych okien. Sprawiają, że jakość życia podnosi się, a rachunki – obniżają. Przy ich wyborze szczególną uwagę zwróć na parametry techniczne.

Montaż okien z pakietami szybowymi dwukomorowymi to jeden z punktów programu Czyste Powietrze, na które można otrzymać dofinansowanie w ramach termomodernizacji domu. Pamiętaj, że wymierny efekt w kwestii oszczędzania energii osiągniesz dzięki kompleksowej modernizacji jednorodzinnego obiektu mieszkalnego. Jeśli masz problem ze zrozumieniem ustawy CTA – skontaktuj się z nami. Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze znajdziesz na stronie Termofinanse.

Jakie właściwości posiadają dwukomorowe pakiety szybowe?

Dlaczego warto postawić na pakiet szybowy dwukomorowy przy wyborze okna? Posiadają one lepsze parametry termoizolacyjne niż te w oknach standardowych. Te zależą jednak od materiałów użytych do zespolenia, samej konstrukcji jak i rozmiaru i grubości przeszklenia. Okna z pakietem szybowym dwukomorowym posiadają przeszklenia, które przepuszczają energię słoneczną do wnętrza domu i zapobiegają ucieczce energii cieplnej. Modele od najlepszych producentów wyróżniają się także niskim współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie ok. Ug= 0,4-0,6 W/m2K – to właśnie na tę kwestię zwróć największą uwagę, kupując okna z pakietem szybowym dwukomorowym.

szyby dwukomorowe

Główna różnica pomiędzy pakietem szybowym jednokomorowym, a dwukomorowym

Pakiet szybowy jednokomorowy składa się z dwóch szyb, co sprawia, że są lekkie i nie obciążają konstrukcji. Zapewniają dużo światła we wnętrzu domu. Ma jednak gorsze właściwości termoizolacyjne i akustyczne niż szyby dwukomorowe. Z kolei wspomniane szyby dwukomorowe składają się z trzech szyb z dwiema komorami wypełnionymi gazem szlachetnym. Podnoszą poziom izolacji cieplnej i akustycznej. Wizualnie nieznacznie różnią się od okna jednokomorowego, jednak efekt termoizolacyjny we wnętrzu jest zauważalny. Pakiet szybowy dwukomorowy doskonale chroni przed ucieczką ciepła i hałasem.

Sprawdż także czym jest mostek termiczny okna oraz dlaczego wieje przez okna plastikowe.