Coraz więcej w Polsce programów związanych z energią i walką ze smogiem. Czyste Powietrze już działa, rząd wspomniał również o Ciepłym Domu. Teraz przygotowuje się do realizacji programu prosumenckiego Energia Plus.

Termomodernizacja – dofinansowanie dla przyszłych oszczędności

Wszystkie te programy mają jeden cel – wspieranie działań Polaków, które w konsekwencji doprowadzą do większej efektywności energetycznej w ich gospodarstwach domowych, a także lepszej jakości powietrza, którym oddychają. Przykładowo, wprowadzony w ubiegłym roku program Czyste Powietrze obejmuje przedsięwzięcia takie jak termomodernizacja budynków mieszkalnych indywidualnych.

Gospodarstwa domowe, które chcą ocieplić przegrody, zamontować lepszą stolarkę okienną i drzwiową lub wymienić źródło ciepła, mogą złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jeżeli spełnią warunki, mogą uzyskać dofinansowanie.

Termomodernizacja – dofinansowanie dla przyszłych oszczędności

Termomodernizacja dofinansowanie z Unii na budynki użyteczności publicznej

Obecnie sporo się dzieje w kwestii przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Nie powinno to nikogo dziwić, bo wszystkie te działania mają przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 i innych szkodliwych gazów. Już wiadomo, że Polsce nie uda się spełnić celu obniżenia ilości dostającego się do atmosfery dwutlenku węgla do roku 2020. Jednak termomodernizacja budynków jednorodzinnych, która jest realizowana już teraz i będzie w kolejnych latach z pewnością przybliży Polskę do realizacji następnych celów.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w dużej mierze finansowana jest ze środków unijnych. Jednym ze źródeł jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Termomodernizacja w urzędach, szkołach, szpitalach i innych budynkach publicznych ma również służyć poprawie energetycznej i obejmuje takie same prace jak termomodernizacja domu. Można tu jednak dostrzec jeszcze więcej korzyści, bo takie budynki dają szansę na jeszcze większe oszczędności, z uwagi na zużycie. Samorządom lokalnym zależy na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej także z innych powodów. W ten sposób mogą one zyskać status miast czy gmin rozwijających się, ekologicznych.

Termomodernizacja – dofinansowanie z korzyścią dla środowiska

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego może wydawać się nieco bardziej problematyczna, zwłaszcza z punktu administracyjno-prawnego. Konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli domu. Jeżeli natomiast patrzeć na kwestie techniczne, przebiega ona tak samo i dotyczy tak tych samych prac: ocieplania przegród pionowych i poziomych budynku, wymiany okien i drzwi oraz źródeł ciepła.

Termomodernizacja – dofinansowanie z korzyścią dla środowiska

Warto zainwestować w te przedsięwzięcia, ponieważ przyniosą one oszczędności. Powinny mieć one jednak charakter kompleksowy – dopiero wymiana wszystkich elementów zapewni brak ucieczki ciepła z domu, czyli wspomniane oszczędności. Proces ten dobrze rozpocząć np. od audytu energetycznego domu.

Z kolei wymiana kotłów na paliwo przyczyni się do walki ze smogiem. Stare, wielorodzinne domy dzięki termomodernizacji poprawią również wygląd estetyczny. Będą lepiej wpisywać się w estetykę miast czy gmin. Zalet jest zatem naprawdę sporo.

Sprawdź także inne formy wsparcia: dofinansowanie do ogrzewania czy dofinansowanie do wymiany okien.