Jednym z elementów programu Czyste Powietrze, na które można uzyskać dofinansowanie, jest wymiana bramy garażowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie przez ten element domu uciekać może pokaźna ilość ciepłego powietrza. Sprawdź, jaką bramę garażową wybrać, aby cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Ucieczka ciepła przez bramę garażową

Problem ucieczki ciepła przez garaż w domach pasywnych nie istnieje – pomieszczenie to nie jest zlokalizowane w części budynku mieszkalnego. Często zdarza się jednak, że garaż połączony jest z domem drzwiami. Wówczas warto zastanowić się nad ograniczeniem ubytku ciepła. Oprócz ocieplenia ścian i sufitu zdecyduj się na wymianę bramy. Jaką bramę garażową wybrać? W bogatej ofercie producentów znajdziesz modele uchylne, segmentowe, rolowane i rozwieralne.

Pamiętaj, że wymiana bramy garażowej to tylko jeden z punktów w programie Czyste Powietrze, na które możesz uzyskać dofinansowanie. Dzięki audytowi energetycznemu dowiesz się, czy w Twoim domu znajdują się inne słabe punkty cieplne. Jeśli masz problem ze zrozumieniem ustawy – skontaktuj się z nami – pomożemy Ci rozwiązać problem.

Jaką bramę garażową wybrać?

W ofercie producentów dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych. Jednym z nich jest brama uchylna – to rozwiązanie najpopularniejsze, często wybieranie przez właścicieli domów. W tym modelu dolna część bramy wysuwana jest na zewnątrz garażu. Jeśli posiadasz niewielkich rozmiarów podjazd, zdecyduj się na inny model, np. na bramę segmentową. To model wysoce szczelny, przeznaczony m.in. do garażów ogrzewanych. Na jaki rodzaj bram garażowych warto zwrócić uwagę? Ciekawym typem są bramy rolowane, które działają jak rolety okienne i zajmują niewiele przestrzeni.

Jeśli jednak narzekasz na ucieczkę ciepła z domu i garażu – zdecyduj się na segmentową bramę garażową ocieplaną, której wnętrze wypełnione jest materiałem termoizolacyjnym. Modele tego typu posiadają także wysokiej jakości uszczelki oraz łączenia międzysegmentowe. Nie zapomnij sprawdzić bardzo istotnego czynnika bramy garażowej – współczynnika przenikania ciepła, którego wartość powinna być jak najniższa.

Jeśli metraż podjazdu nie daje Ci pola do popisu w kwestii wyboru bramy, wybierz model a’la roleta okienna. Czy brama rolowana jest ciepła? W ofercie producenckiej bez problemu znajdziesz typ ocieplany, który skutecznie zabezpieczy garaż przed nadmiernym wychłodzeniem i przegrzaniem.

Brama garażowa ocieplana – czy jest warta kupna?

Czy warto zainwestować w bramę garażową ocieplaną? Jak najbardziej – dzięki temu ograniczysz wydatki ponoszone wskutek utraty ciepła. Ocieplenie tego typu poprawi warunki panujące wewnątrz pomieszczenia i zmniejszy wahania temperatury na przestrzeni całego roku. Zauważysz także znaczny spadek rachunków za ogrzewanie.

Na co warto zwrócić uwagę kupując bramę garażową? Współczynnik przenikania ciepła jest jednym z najważniejszych kryteriów – im niższy, tym większą poprawę odczujesz. Zwróć także uwagę na grubość bramy garażowej. Nowoczesne modele nie są już tak obszerne jak starsze poprzedniki, szczególnie, jeśli ocieplone są cienką warstwą dobrej jakości piany poliuretanowej. Pamiętaj, że grubość bramy garażowej nie zawsze świadczy o wysokiej mocy termoizolacji.